Premiér Babiš pochopil, že Michala Šmardu jako ministra kultury neprosadí, a zkouší tah, který by mohl nedůstojnou frašku ukončit. Řízení rezortu „dočasně“ převezme náměstkyně Kateřina Kalistová (ČSSD), která by nakonec mohla zůstat natrvalo. V tomto zdánlivém kompromisu by nejvíce prodělal Hamáček.
[ctete postid=“260194″ title=“Premiér Babiš se rozhodl vládní krizi vysedět, naivního Hamáčka nebere vážně“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Hamáček-Babiš-Schillerová-385×230.jpeg“ excerpt=“Andrej Babiš už ani neskrývá pesimismus, že se mu podaří do konce července vyřešit “ permalink=“https://www.forum24.cz/premier-babis-se-rozhodl-vladni-krizi-vysedet-naivniho-hamacka-nebere-vazne/“]260194[/ctete]
Bylo by nošením dříví do lesa stále opakovat, že dva a půl měsíce trvající tahanice kolem výměny ministra kultury Antonína Staňka jsou nesmyslné, teatrální a mimoústavní. Nejsou však zcela marné. Naplno odkrývají nenormálnost současných poměrů v zrcadle uměle vyvolaného pseudosporu, kdy selhávají všichni zúčastnění aktéři. A z pohledu premiéra aspoň přechodně odvádějí pozornost od jeho mnohem vážnějších osobních problémů či koaličních neshod při sestavování státního rozpočtu.
Odkrytí nenormálních poměrů
Opticky má sice navrch prezident Miloš Zeman, ale jedině díky tomu, že opakovaně porušuje Ústavu a jeho sparingpartnerem je slabá menšinová vláda, kterou sám i z tohoto důvodu spoluvytvořil. Zatím však není příliš pravděpodobné, že dosáhne svého prvotního cíle využít koaliční krize k posílení svého vlivu ve vládě. Nejlépe by mu vyhovovala demise ministrů ČSSD, jejich nahrazení svými lidmi a prosazování vlastních zájmů v politicky roztříštěném parlamentu.
Zeman však při ohledávání terénu narazil na mantinely, jelikož Andrej Babiš považuje vládu opřenou o nevyzpytatelného radikála Okamuru za příliš riskantní a havarijní řešení, nejspíše jen do předčasných voleb. Zároveň je však trestně stíhaný premiér vydíratelný, a proto si nemůže dovolit válčit se svým spojencem na Hradě. Nevyužije svých ústavních kompetencí, kličkuje. Vychytrale se snaží partii uhrát tak, aby nevypudil ČSSD z vlády, ale nakonec jí zůstal v ruce černý Petr, jelikož nejvíce ustupuje.
Třetím smutným hercem této nepovedené divadelní féerie je rozklížená sociální demokracie bojující o přežití, která v osobě předsedy Jana Hamáčka působí neškodně a jen tu a tam planě vyhrožuje. Ve skutečnosti se jí z vlády příliš nechce a nechá si líbit téměř vše. Závěr improvizovaného scénáře proto očekávaně míří k Achillově patě této dekadentní hry.
Babišův tah dámou
Představu Andreje Babiše, který navenek vystupuje v roli moderátora, nikoli předsedy vlády (a to ještě pokud neuteče před novináři), si mohli sociální demokraté přečíst v „dobře informovanými zdroji“ zásobované Mladé frontě DNES (26. 7. 2019, „Babišův tah dámou“).
Jeho plán je prostý. Chce dříve či později přesvědčit sociální demokracii, že jediným možným řešením otravného patu je změna nominace, protože přes Šmardu na Hradě z různých, dnes už i malicherně prestižních důvodů nejede vlak. To bylo jistě jediným konkrétním výsledkem Babišovy poslední schůzky se Zemanem, kde z pohledu zájmů ČSSD znovu neuspěl, ačkoli se před ní choval velmi sebevědomě.
Premiér o výsledku tohoto jednání informoval pouze na Twitteru. Potvrdil odvolání Staňka k 31. červenci a oznámil, že prezident Zeman „rozhodne“ o nominaci nového ministra ČSSD v polovině srpna.
O den později se sešel s Hamáčkem, ovšem jejich setkání rovněž žádné rozuzlení nepřineslo. „Od té poslední schůzky nezměnilo prakticky nic. Sociální demokracie není ten, kdo to komplikuje. My jsme udělali všechno to, co se od nás očekávalo, včetně požadovaného stanoviska předsednictva strany. V poslední době ty termíny posouvá pan prezident,“ zdůraznil Hamáček.
K jednomu nenápadnému posunu však přece jen došlo, a je příznačné, že o něm veřejně informoval premiér, nikoli předseda ČSSD. Navrhl Hamáčkovi, že by mohla rezort kultury dočasně vést náměstkyně pro řízení sekce živého umění Kateřina Kalistová. „S ministerstvem není problém, paní Kalistová už nyní chodí na vládu a zastupuje ministra,“ uvedl Babiš.
Hamáček s tímto „přechodným“ prázdninovým řešením nemá problém. Kalistová je nominantkou sociální demokracie na post první náměstkyně ministra Staňka. Vláda se aspoň vyhne doslovnému opakování modelu Poche, kdy byl předseda ČSSD v roli ministra vnitra pověřen i řízením ministerstva zahraničí.
Obrátí znovu Hamáček?
Mladá fronta DNES ovšem upozorňuje, že Babišův „tah dámou“ spočívá v záměru, že „dočasné“ pověření Kalistové by se mohlo ve druhé polovině srpna přetavit v trvalé. Oficiálně sice Hamáček nadále trvá na Šmardovi, protože k ničemu jinému dnes nemá mandát, ale jakožto stoupenec účasti ve vládě už několikrát otočil, a opustil původní ultimáta. Aktuálně padla další meta, že v případě nedohody podají ministři ČSSD 1. srpna demisi.
Podle zjištění Babišova deníku však už i někteří „vlivní“ sociální demokraté neoficiálně připouštějí, že Kalistová může nakonec úřad řídit mnohem déle. Prezident Zeman dalším odkladem rozhodnutí vysílá signál, že „když už jsme mu zařízli Staňka, tak on nám zařízne Šmardu. A ještě to udělá elegantně, protože je fakt, že zrovna proti Kateřině Kalistové u nás odborně nikdo nic nemůže říct,“ tvrdí zdroje Mladé fronty DNES.
[ctete postid=“261200″ title=“Na počátku vzestupu Schillerové byly zametené daňové úniky Agrofertu. Jen náhoda?“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/Schillerová-daně-385×230.jpg“ excerpt=“Alena Schillerová byla v době, kdy finanční správa řešila podnět kvůli podezření z “ permalink=“https://www.forum24.cz/na-pocatku-vzestupu-schillerove-byly-zametene-danove-uniky-agrofertu-jen-nahoda/“]261200[/ctete]
Kalistová by byla nakonec v zájmu urovnání sporu jmenována ministryní jako kompromisní řešení. Prezidentově představě by byla jistě blíž, protože Šmarda je považován za Sobotkova muže. V minulosti navíc kritizoval Zemana kvůli zamítnutí státního vyznamenání Jiřímu Bradymu, v jehož nominaci se osobně angažoval. To jsou „prohřešky“, které se neodpouštějí.
Kalistová má z hlediska argumentace Hradu i premiéra výhodu i v tom, že se v rezortu pohybuje dlouhodobě. Měla blízko k bývalému ministrovi kultury a skálopevnému zemanovci Vítězslavu Jandákovi, jemuž dělala náměstkyni za vlády Jiřího Paroubka. V jeho éře dokonce (neúspěšně) kandidovala do vedení ČSSD. Náměstkyni dělala i ministrovi kultury Danielu Hermanovi a předtím byla předsedkyní Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.
Do karet jí příliš nehrají jiné okolnosti. Na rozdíl od místopředsedy ČSSD Michala Šmardy má Kalistová uvnitř strany nulový vliv. Z tohoto důvodu není jisté, jak by bylo její angažmá přijímáno, zvláště když by bylo patrné, že si sociální demokraté nechali tuto nominaci od premiéra s prezidentem doslova vnutit.
Dvě varianty pro ČSSD
ČSSD by tak zůstávaly dvě varianty, jelikož s jejím odchodem z vlády se v nejbližší době příliš nepočítá. Kalistovou přijmout a uhrát to tak, že „státotvorně“ ustoupí. Je však otázkou, kolik voličů to takto bude vnímat. To však platí i pro další variantu, že Hamáček sice stáhne Šmardu nebo se této nominace zřekne sám a ČSSD navrhne někoho jiného.
I tak by ovšem v této absurdní hře, ve které prohrávají všichni, nejvíce prohrál Hamáček. Už podruhé by přes prezidenta Zemana neprošel do vlády jeho původní kandidát na ministra, přičemž ve druhém případě sociální demokracie investovala mnohem více energie a siláckých výroků, aby se tato potupná blamáž neopakovala.
Předseda ČSSD by mohl nepříznivou pozici částečně vylepšit jasným prohlášením, že ve vládě i za těchto okolností zůstává proto, aby ANO s Hradem neovládli i vnitro, a bude tak garantovat nezávislost vyšetřování s nimi spojených kauz. A současně by podal na Zemana ústavní žalobu. Jenže ani jedno nakonec neudělá, a naopak ještě premiérovi v evropských auditech přikryje záda.