Blíží se okamžik, kdy Babiš znovu velkolepě zesměšní Adama Vojtěcha

Premiér Andrej Babiš a staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) | FOTO: ČTK

Málokdo si nevzpomene na scénku z tiskové konference, kdy Andrej Babiš školil ministra zdravotnictví z toho, aby „nebyl slušnej a řekl jméno“. Tehdy byl oním členem vládního kabinetu Adam Vojtěch a zdálo se, že podobnou situaci už nezažije. Následovalo totiž jeho odvolání. Po několika pokusech najít správného šéfa pro resort zdravotnictví, který by zvládal koronavirovou krizi i nálady premiéra a prezidenta, se kruh uzavřel. Vojtěch se stal znovu ministrem, a jak se zdá, brzy ho čeká „repete“ i v trapné situaci, do níž ho opět postaví Andrej Babiš.

Zprávy o tom, že by občané, vyjma dětí do 12 let a nemocných, měli od září opět platit testy na koronavirus, vyvolaly velké debaty. Vojtěch nápad prosadil i na vládě. Od prvního září si tak všichni neočkovaní, kteří budou chtít cestovat, navštěvovat restaurace nebo si třeba jen zajít za kulturou, musí připravit peníze navíc. Cílem snažení ministra zdravotnictví je donutit co nejvíce lidí, aby se nechali očkovat.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Pokud si však někdo myslí, že rozhodnutí vlády je konečné, bude zřejmě v následujících dnech překvapen. Do začátku září totiž zbývá pět týdnů, a to je dostatečně dlouhá doba na to, aby se všechno změnilo. Primárně to platí pro názory předsedy vlády. Jak už za čtyři roky jeho vládnutí víme, i letošní letní počasí je stálejší než stanoviska ministerského předsedy. Místo tiskových konferencí jednotlivých ministrů stačí sledovat sociální sítě a podle nich tipovat, s jakými nápady Babiš přijde.

Dá se předpokládat, že jedním z těch, které nás v brzké budoucnosti čekají, bude zrušení „Vojtěchova“ nařízení. Tak krátce před volbami si totiž šéf hnutí, které podle průzkumů stále nemá vítězství jisté, nemůže dovolit naštvat byť jediného voliče. Skupina rozzlobených cestovatelů, návštěvníků gastronomických zařízení či kulturních akcí je dostatečně velká na to, aby přinutila premiéra udělat další „službu lidem“. Je jen otázkou času, kdy Marek Prchal uzná za vhodné, aby svému chlebodárci oznámil, že je třeba zakročit.

Za své tedy vezmou všechny řeči o tom, že je nezbytně nutné, aby se testy hradily, protože nebudou nikomu pro legraci, jak pravil ministr zdravotnictví. „Spasitel“ národu vzkáže, že mu věří a je přesvědčen, že když kritizované nařízení vlády zruší, občané budou spořádaní a nebudou jeho laskavosti zneužívat. Na oplátku se u volebních uren očekává taková malá protislužba pro hnutí ANO.

Babiš bude pro některé naivnější občany za hrdinu, Vojtěch pro všechny zase za hlupáka, který se musí podrobit všemu, co mu premiér nařídí a jeho slovo nemá žádnou váhu. Jak se však říkává, kdo chce kam, pomozme mu tam. Jen člověk bez hrdosti a sebeúcty kývne na nabídku osoby, která z něj veřejně udělala neschopného packala, který je ještě ke všemu „slušnej“. Vojtěch se tedy nebude moci divit tomu, že to nedopadne dobře ani tentokrát.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]