Blíží se referendum o Babišovi, přestaňme si už konečně nalhávat něco jiného

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Ministr zahraničních věcí a neúspěšný kandidát na předsedu ČSSD Tomáš Petříček končí ve své funkci krátce poté, co premiéra Andreje Babiše o to požádal prezident Miloš Zeman. Stejně jako Jan Blatný ani Petříček neměl z pohledu Miloše Zemana dostatečné pochopení pro ruské zájmy v Dukovanech či v dovozu neregistrovaných a neschválených ruských vakcín Sputnik V. To však není zdaleka ten největší problém.

Stejně jako měl Babiš zájem se zbavit kvůli pandemické krizi a vládním selháním svého ministra zdravotnictví, tak se i jeho vicepremiér a staronově zvolený lídr ČSSD Jan Hamáček mohl díky rafinovanému tlaku Miloše Zemana zbavit své jediné viditelné vnitrostranické konkurence. Miloš Zeman tak veleúspěšně uzavřel svůj perfidní part o odstavení dvou nevhodných a nehodných členů vlády. Andrej Babiš si díky změnám v kabinetu zajistil dočasný klid zbraní se Zemanem a může pokojně dovládnout a chystat ze státního rozpočtu předvolební megalomanskou kampaň skrze masivní sociální a finanční bonusy pro nejslabší a nejstarší občany. ČSSD a KSČM budou při tom rády asistovat a ještě si něco přisadí za sebe a pro svoje voliče. Bez ohledu na jejich postupnou marginalizaci. Tuto cestu si ale vybrali sami a volání po kultivované a moderní sociální demokracii je zbytečné naříkaní nad osudem značky ČSSD, která si už dnes žádnou lítost nezaslouží.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Události posledních dnů a hodin podtrhují klíčový význam a leitmotiv blížících se parlamentních voleb. Bude to totiž ve skutečnosti celonárodní plebiscit o Andreji Babišovi. Ne proto, že je premiérem, ale proto, jakým je premiérem. A také proto, že je brutálním symbolem systému, který nerespektuje svobodu a důstojnost lidí, firem, samosprávy, klíčových institucí anebo nepsaných pravidel parlamentní demokracie.

Ano, teze o plebiscitu je jednodušší, než byla všechna lidová a rázná hesla ANO ve všech možných volbách. Babiše a jeho ANO nemůže porazit jedna strana, Babiše může porazit jenom koalice Piráti/STAN nebo koalice SPOLU. Po Babišovi nemůže efektivně vládnout jenom jedna volební koalice, ale jenom koalice koalic Piráti/STAN + SPOLU. Stejně tak každý, kdo bude volit ČSSD, KSČM nebo SPD, volí vládu Andreje Babiše číslo dva. Nic si už nenalhávejme, tyto partaje budou tak či onak k alfa samci vždy mentálně tíhnout a mezi námi, jinou politickou alternativu už ani nemají.

Je načase, aby se demokratická opozice probrala z iluze o tom, že volby vyhraje díky vyšperkovaným programům s větší anebo menší mírou inovací a digitalizace. Ještě je stále čas vybírat budoucího premiéra, ale nemá moc smysl odhalovat pomaličku jméno po jménu celou případnou budoucí vládu.

MF DNES - sobota 10. dubna (Johana Hovorková, FORUM 24)

My totiž nežijeme v normální době s víceméně normální vládou. My tu máme chlápka, který rozhoduje o všem a o všech, přičemž jeho jediným ukazatelem jsou průzkumy veřejného mínění.

Je nejvyšší čas, aby už skončily nenormální poměry, kde trestně stíhaný premiér s nejmasivnějším konfliktem zájmů mezi evropskými politiky je lehce vydíratelnou loutkou v rukou prezidenta. Andrej Babiš a jeho PR tým si je evidentně vědom hrozby, že skončí, a proto se snaží. O jeho největších politických rivalech to však už s takovou jistotou říci nelze.

Čte se to těžko, ale boj s Babišem pomůžou v rozhodující fázi vyhrát silné emoce, uvěřitelní lídři a jasná koncentrace na klíčová témata voleb. A právě tohle je v zatím v opozičních salónech zatím nedostatkové zboží.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]