Blíží se výprask Miloše Zemana

Miloš Zeman a jeho pěst. (ČTK)

Miloš Zeman a jeho pěst. | FOTO: ČTK

Ano, vím, že se pouštím na tenký led. Vím, že přání bývá otcem myšlenky, a vím, že křičím hop, a ještě nic přeskočeno nebylo. A přesto si veřejně zadám a tipuji si, že v blížících se prezidentských volbách čeká Miloše Zemana porážka, dost pravděpodobně i výrazná. Přinejmenším však výraznější, než bylo jeho vítězství nad Karlem Schwarzenbergem. Letošní volba totiž bude o tom, koho lidé na Hradě nechtějí mnohem více, než o tom, koho tam chtějí.

Uvažuji následovně:

V prvním kole prezidentské volby překvapení opravdu asi čekat nemůžeme, Zeman v něm pravděpodobně získá nejvíce hlasů ze všech kandidátů. Ve všech průzkumech v posledním kvartálu byl vždy výrazně první a je nepravděpodobné, že by se všechny průzkumy tak moc mýlily. Nadpoloviční většinu, která by mu zajistila vítězství již v prvním kole, však téměř jistě nezíská.

Zeman sám tak určitě velmi dobře ví, že chleba se bude lámat až v kole druhém, ve kterém už situace nebude zdaleka tak jednoznačná. A je vidět, jak se druhého kola bojí. Důvod, proč tomu tak je, spočívá v často přehlíženém ukazateli, kterým jsou negativní preference. Tedy proporce těch lidí, kteří by daného kandidáta za žádných okolností nebyli ochotni volit.

Negativní preference sice v poslední době vynášejí k moci politicky neukotvené populisty a přepisují politické mapy snad všech demokratických zemí včetně České republiky, ale v případě naší prezidentské volby nejspíš populistickému Milošovi Zemanovi obrazně řečeno zlomí vaz. Negativní preference jsou, jak Zeman nepochybně sám dobře ví, jeho největší slabinou. Je si zajisté vědom toho, že si proti sobě poštval velkou část voličů, kteří mu mimo jiné vyčítají jeho aroganci, porušování pravidel, zákonů i pravomocných rozsudků.

V prvním kole se tyto protestní, antizemanovské hlasy ještě částečně rozmělní mezi ostatních osm kandidátů. V kole druhém se však téměř mechanicky přesunou k Zemanovu poslednímu soupeři, jelikož ti, kteří budou Zemana volit v kole druhém, ho budou volit už v kole prvním: Okamurovy voliče už má, kraje už objel, jeho billboardy už visí a svůj novoroční projev už pronesl. V televizních debatách bude chybět, což je ryze defenzivní taktika, neboť ví, že by v nich mohl pouze ztratit a ostatní kandidáti získat. Soukupova TV Barrandov se sice činí, ale se svou malou sledovaností mu příliš nepomůže. Jediný kandidát, jehož elektorát má výraznější překryv se Zemanovým, je Petr Hanig, jenž však disponuje podporou na hranici statistické chyby, a Zemanovi tedy příliš mnoho hlasů do druhého kola nepřinese.

A nyní konkrétní tip: Reálnou šanci postoupit do druhého kola volby mají pouze čtyři kandidáti, tedy Miloš Zeman, jenž má postup takřka jistý, a dále Jiří Drahoš, Michal Horáček a Mirek Topolánek. Poslední dva mají též značný počet negativních preferencí, což značně omezuje jejich možnost získat nové voliče. Do druhého kola tedy podle mého odhadu postoupí Miloš Zeman s podporou kolem 35 procent hlasů a Jiří Drahoš s circa 25 procenty. Ve druhém kole Jiří Drahoš vyhraje s více než 55 procenty hlasů.

Největší neznámou v těchto prezidentských volbách zůstává volební účast. Zemanovi voliči jsou totiž všeobecně disciplinovanější a k volbám jich přijde vysoké procento v každém případě. Zemanovou vlastně jedinou nadějí tak zůstává možnost, že se ostatním kandidátům jejich voliče zmobilizovat nepodaří.

Takže všichni, kdo chceme jiného prezidenta, přijďme v obou kolech k urnám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]