Blok ANO, KSČM a SPD v prvním kole narazil. Vzniká koalice Čapího hnízda?

Schůze Poslanecké sněmovny (ČTK)

Schůze Poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

Co přinesl první den ustavující schůze poslanecké sněmovny? Nepřipravenost vítězného hnutí ANO s výraznou chutí ohýbat parlamentní pravidla. Dílčí úspěch Demokratického bloku ve střetu o zastoupení v mandátovém výboru, navzdory dohodám hnutí ANO, KSČM a hnutí Tomia Okamury. Eminentní zájem hnutí ANO nevydat Babiše a Faltýnka.

Od parlamentních voleb uplynul měsíc. Ještě nikdy v novodobé historii České republiky se nestalo, že v době zahájení ustavující schůze sněmovny nebyl znám aspoň elementární obrys vládní koalice.

Laxní přístup hnutí ANO, které je ukolébáno prezidentem předem slíbeným druhým, případně i třetím pokusem v jeho režii, přispěl k chaotickému průběhu parlamentní rozpravy. Přesto se ukázalo, co je možné očekávat do budoucna.

Státotvorný krok

Mnohé naznačil i rozhovor kandidáta hnutí ANO Radka Vondráčka na post předsedy sněmovny pro Radiožurnál (20. 11. 2017). Zvolení má prakticky jisté, protože mu ho přislíbili komunisté, okamurovci a Piráti.

17. listopad 1989 na Národní třídě (ČTK)

Vondráček vyslovil s průběhem schůze nespokojenost, nicméně se už dívá dál. „Nyní se pracuje na programovém prohlášení,“ prohlásil. Pokud jde o toleranci menšinové vlády ze strany KSČM, je nutné se podle něj bavit především o programu.

„V případě, že by to byl jen státotvorný krok a nebylo by to spojeno s nějakými podmínkami, tak by mi to nevadilo,“ podotkl Vondráček. Stejnou situaci vidí u hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. „Je zapotřebí přehodnotit nějaká silová vyjádření před volbami a je třeba se začít bavit věcně,“ dodal s tím, že přímo ve vládě okamurovce nechce.

Co bude pro sněmovnu lepší

Vondráček se nechtěl vyjádřit k tomu, zda by hlasoval o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. „Už se ví, co se klade za vinu. Bude ale záležet na diskuzi stran. A bude záležet na tom, co bude pro sněmovnu lepší,“ řekl s tím, že jemu osobně chybějí důkazy o naplnění trestného činu. Nemůže je ani mít, protože spis nezná.

Toto vyjádření úzce souvisí s dějstvím prvního dne v poslanecké sněmovně. Ačkoli to hnutí ANO z pochopitelných důvodů nedávalo příliš najevo, velmi mu záleží na složení mandátového a imunitního výboru, jehož zvolení předchází kvůli ověření mandátů volbě vedení sněmovny.

Proč je tento výbor v této době tak důležitý? Ve hře je druhá policejní žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli podezření ze spáchání dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Mandátový a imunitní výbor, který jako jediný pracuje v neveřejném režimu, dává doporučení, zda poslance zbavit, či nezbavit imunity. Jeho doporučení stvrzené hlasováním může ovlivnit plénum poslanecké sněmovny, která potom o jejich vydání rozhoduje.

Snížit počet členů

Proto hnutí ANO původně navrhovalo snížit počet členů výboru na jedenáct s nesmyslným zdůvodněním, že menší výbory jsou efektivnější. Ve skutečnosti šlo o to, že by v tomto půdorysu mělo pět zástupců a stačil by mu jediný hlas, aby si zajistilo potřebnou většinu.

Původně dávali anonisté v bilaterálních jednáních najevo, že chtějí i předsednictví výboru. Jelikož byla tato představa příliš okatá a napadnutelná, dohodli se nakonec s KSČM na počtu třináct s tím, že výbor povede komunista. Pro tuto ideu nalezli pochopení i u Tomia Okamury. Krátce před zahájením schůze se tak zdálo, že je parlamentní kšeft hotov.

Komunisté a okamurovci dostanou na oplátku za podporu Vondráčka vedení lukrativních sněmovních výborů (rozpočtový, bezpečnostní, hospodářský) a hnutí ANO si pojistí mandátový a imunitní výbor svým spojencem. Nikdo jiný prý o jeho vedení neprojevil zájem, což  byla další mystifikace. Veřejně se o něj přihlásil Petr Gazdík (STAN).

Stroj se zadrhl

Nakonec se rozjetý hlasovací stroj ANO, KSČM a SPD zadrhl. Ukázalo se totiž, že komunistický návrh nelze podle jednacího řádu realizovat. Navíc byl napadán z nedemokratičnosti, protože pominul účast dvou klubů s nejmenším počtem členů. Bylo by to poprvé, co se ve výboru s přístupem k utajovaným informacím neobjeví všechny parlamentní kluby.

Jelikož hrozilo zablokování celé schůze, nakonec sněmovna přijala kompromisní návrh devatenácti členů výboru se zastoupením všech klubů. To lze považovat za dílčí úspěch Demokratického bloku čtyř stran (ODS, TOP 090, STAN, KDU-ČSL), zformovanému pro potřeby společného postupu při zvolení parlamentních orgánů.

Koalice Čapího hnízda?

Co bude následovat? Tajná volba předsedy výboru, kterou následně posvětí poslanecká sněmovna. Teprve poté se ukáže, jak jsou v něm síly rozloženy. To se ovšem projeví zejména tehdy, až do sněmovny přijde opakovaná žádost o vydání Babiše a Faltýnka.

Ministr financí Ivan Pilný a ministr obrany Martin Stropnický (ČTK)

Komunisté už dali jasně najevo, že se v takovém případě budou řídit doporučením mandátového a imunitního výboru, o jehož vedení usilují. Okamura do této doby tvrdil, že jeho klub bude znovu hlasovat pro vydání, ovšem časy se mohou měnit.

Pokud Radek Vondráček naznačuje, že může v takovém případě rozhodnout, co bude pro sněmovnu lepší. Hlasy ANO, KSČM a SPD by pro získání většiny ve výboru i ve sněmovně pro nevydání obou poslanců stačily. Nejbližší týdny a měsíce ukážou, zda vzniká neformální koalice Čapího hnízda.

 

 

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner