Doporučení vlády o zablokování proruských dezinformačních webů nelze vnímat jako zásah veřejné moci. Podle soudu, který žalobu zamítl, neexistuje právo na informace z konkrétní internetové stránky. Informuje o tom server Aktuálně.cz, který má rozsudek soudu k dispozici.
Zamítavý rozsudek vynesl senát soudce Štěpána Výborného působícího na Městském soudu v Praze. Blokování konkrétních webových stránek podle něj nejde proti svobodě slova ani právu na informace.
„I při vědomí zaručení práva na přijímání informací jakožto odrazu svobody projevu nelze dovodit veřejné subjektivní právo jednotlivce na přijímání informací z konkrétní internetové stránky,“ stojí podle Aktuálně.cz v rozsudku.
Žaloba mířila na Fialovu vládu, ministerstvo obrany, BIS a rozvědku a soud se jí zabýval ve dvou rovinách – zvažoval, zda představitelé státu vydali k vypnutí dezinformačních webů závazný pokyn a jak si vypnutí proruských webů stojí vedle svobody slova.
V prvním případě kabinet Petra Fialy (ODS) i Vojenské zpravodajství podle soudu vydaly jen doporučení. To podle soudu „představuje pouze určitý podnět orgánů veřejné moci, který adresát tohoto podnětu nemusí nikterak respektovat, a proto pouhé vydání doporučení nemůže být zásahem“. Ve vztahu ke svobodě slova podle soudce Výborného neexistuje právo na přístup k informacím z konkrétní webové stránky.
Žaloba, o které rozhodl Městský soud v Praze, není v této kauze jediná. Na pražskou městskou instanci se obrátila i dvě sdružení, z nichž jedno vede Oldřich Kužílek, spolutvůrce zákona o svobodném přístupu k informacím. Soud o ní zatím nerozhodl.
Zablokovat proruské dezinformační weby vyzvala vláda provozovatele internetových služeb 25. února letošního roku, den po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Stejný apel vyslovilo i Vojenské zpravodajství. Sdružení CZ.NIC, které provozuje registr doménových jmen s koncovkou .cz, následně na tři měsíce zablokovalo osm webů prezentujících ruskou propagandu.