Bob Dylan apeluje na všechny: Nečtěte mé básně, poslouchejte je!

Když byl v říjnu loňského roku vyhlášen laureátem Nobelovy ceny za literaturu Bob Dylan, nikdo možná nebyl více překvapen než právě on. Několik dní po vyhlášení zpěvák nijak nereagoval na pokusy Akademie se s ním spojit, objevily se spekulace o arogantním chování či špatném zdravotním stavu. Nakonec se po čtrnácti dnech objevil rozhovor s Ednou Gudnersen, ve kterém Bob Dylan popsal své překvapení a údiv nad literárním oceněním. Přesto se ale na slavnostním udílení cen 10. prosince minulého roku neobjevil a cenu převzal až 2. dubna, při soukromém obřadu ve Stockholmu, bez přítomnosti médií. Podle přítomných členů Akademie byla atmosféra celého ceremoniálu velmi duchovní, Dylana prý zaujal zejména nápis na zadní straně obdržené zlaté mince „Inventas vitam iuvat excoluisse per artes“ /„Pojďme zlepšit život prostřednictvím umění“.

Tento týden byl na internetových stránkách zveřejněn zvukový záznam Dylanova projevu k udělení Nobelovy ceny za literaturu. Vyjadřuje v něm své překvapení nad udělením takto prestižní ceny a vrací se k důležitým momentům svého života. Na prvním místě zmiňuje Buddyho Hollyho, který byl jeho hudebním vzorem, a jehož smrt pro něj byla zřejmě základním impulzem k rozhodnutí věnovat se hudbě. Bob Dylan zmiňuje první knihy, které ovlivnily jeho život i pozdější písňovou tvorbu. Byly to Robinson Crusoe, Don Quijote a Gulliverovy cesty, kterých si cení zejména pro jejich srozumitelná základní ponaučení o životě, lásce a smrti. Mnoho z těchto knih, prý ať již vědomě, či nevědomě, vložil do svých textů. Dylan však ve svém projevu zmiňuje především tři knihy, které objevil později a které pro něj měly zcela zásadní význam, Bílá velryba, Na západní frontě klid a Odyssea. V těchto knihách nalezl podle svých slov nejen životní, ale i uměleckou inspiraci, a to nejen pro své texty, ale především pro hudbu s nimi svázanou. Ve svém projevu Dylan několikrát zdůrazňuje, že text písně je pouze část uměleckého díla, která byla psána pro hudbu, a jen v tomto spojení má smysl. Apeluje na všechny, aby jeho básně nečetli, ale poslouchali.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner