Bobošíková, Lipovská, Ústavní soud a význam slova chucpe

Plénum Ústavního soudu ČR (Ústavní soud ČR / Jan Symon)

Plénum Ústavního soudu ČR | FOTO: Ústavní soud ČR / Jan Symon

Paní Bobošíková se slečnou Lipovskou již delší dobu prezentují, že neznají své hranice. Momentálně situace dospěla tak daleko, že dámy obviňují předsedu a soudce Ústavního soudu z trestného činu, podávají na ně trestní oznámení, a při tom udávání slečna Lipovská zapomíná na to, že i ona je vázána nějakým zákonem. Zákonem, který opakovaně, systematicky a veřejně porušuje. Jako radní veřejnoprávní České televize nesmí reprezentovat ničí zájmy. Pod „výzvou“ k trestnímu oznámením na Pavla Rychetského je vedle paní Bobošíkové podepsána i „Ing. Hana Lipovská, Ph.D., členka správní rady Institutu svobody a demokracie, z. ú“. Takové členství však slečně Lipovské, radní ČT, výslovně zakazuje zákon o České televizi.

Youtuberka Jana Bobošíková z nevládního Institutu svobody a demokracie zahájila v březnu se svou věrnou družkou Hanou Lipovskou frontální útok na Ústavní soud. Zveřejnila 9. března další díl svého youtube seriálu, který se věnuje Pavlu Rychetskému. Píše k němu na svůj facebook:

„Pavel Rychetský ohrožuje reputaci ČR jako demokratické země, prezidenta Zemana viní z xenofobie. ABY BYLO JASNO. Ústavní soud zrušením části volebního zákona ohrozil tak mezinárodně respektované právo na svobodné volby a reputaci České republiky v zahraničí. Podle našich informací se už připravují stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva. Předseda Ústavní soud České republiky Pavel Rychetský kritizuje demokracii v Maďarsku a v Polsku, ale přitom jeho soud nerespektuje evropské zvyklosti a ohrožuje náš právní stát. Pavel Rychetský tvrdí, že ústavní soudce nikdo nevolí, Světlana Witowská v Česká televize k této lži mlčí. Prezident Miloš Zeman má podle něj xenofobní a populistické názory. Na sociálních sítích, kterým říká asociální, se podle něj pohybuje patologická menšina nenormálních lidí.“

S hejtem na Ústavní soud se svezl i hejt na Českou televizi, se kterou má paní Bobošíková již dvacet let nevyřízené účty.

Práskneme soudce

Šlo o začátek kampaně. Poté dvaadvacátého března řada médií informovala, že obě dámy podaly na několik soudců Ústavního soudu trestní oznámení. A paní Lipovská to patřičně zpropagovala na svém facebooku výzvou politikům:

Eric Drooker

„Podali jsme toto trestní oznámení a požádali státní zastupitelství o prověření jejich jednání jako možné zneužití pravomoci úřední osoby a maření přípravy a průběhu voleb. … Trestní oznámení bylo podáno ISDe, zastoupeným Janou Bobošíkovou a Hanou Lipovskou v pátek 19. března 2021 k Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, na vědomí dáno též Nejvyššímu státnímu zastupitelství.  … Ústavní soud nerozhodl jen protiústavně, ale také zcela v rozporu s praxí Evropského soudu pro lidská práva. … V ISDe nám osud České republiky nikdy nebyl, není a nebude lhostejný. …  V ISDe jsme od počátku nevěřili tomu, že český právní řád je natolik slabý, že proti rozhodnutí Ústavního soudu není vůbec žádné obrany. Trestní oznámení na ústavní soudce pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby a z maření přípravy a průběhu voleb jsou krajním prostředkem. …  věříme, že Senát Parlamentu České republiky využije své ústavně dané pravomoci a nebude bránit případnému trestnímu stíhání výše uvedených soudců Ústavního soudu, pokud orgány činné v trestním řízení nezávisle shledají podezření na možné zneužití pravomoci úřední osoby a maření přípravy a průběhu voleb jako důvodná.“

Dovoluji si upozornit na jeden detail: Pod tím trestním oznámením i výzvou paní Lipovské na jejím facebooku jsou podepsány dvě ženy – paní Bobošíková a slečna Lipovská. Ve výše uvedeném textu ale čteme: „Podali jsme … požádali … nevěřili“. Takže buď dámy neznají základy českého pravopisu, nebo se cítí být muži. Což je – vzhledem k tomu, že se paní Bobošíková na youtube vymezuje proti LGBT trendům ve společnosti – opravdu překvapující.

Naši nám fandí

Trestní oznámení na ústavního soudce podané dvěma aktivistkami z NGO – nevládního sektoru – je jev, který jsem nezaznamenal dlouhá léta, kdy jsem mapoval extremistickou scénu. Ani náckové, ani anarchisté, a dokonce ani vegani dle mých informací k tak neuvěřitelné drzosti nikdy nesáhli. I extremisté znají jisté meze. Fotka toho trestního oznámení, kterou slečna Lipovská zveřejnila na svém facebooku, ukazuje, že obě dámy tyto meze nemají. Je opravdu hezké, že je za jejich výkon chválí proruský dezinformační server. Aby ne – je v Putinově zájmu, aby v EU bylo maximální napětí ve společnosti, takže každý podobný krok, jako je trestní oznámení na ústavní soudce, Moskva samozřejmě pochválí.

Je zde však ještě jeden rozměr: Každý občan, včetně obou dam, má samozřejmě právo podat trestní oznámení. Ale stejně tak je každý občan – včetně soudců Ústavního soudu – zákonem chráněn před pomluvou a křivým obviněním. Proto doufám, že trestní oznámení obou dam orgány činné v trestním řízení posoudí i z toho hlediska, zda se v jeho textu (který nemám k dispozici) a Facebookové reklamě, výzvě, kterou dámy trestnímu oznámení udělaly, nedopustily některého z uvedených trestných činů.

Zákon č. 483/1991 Sb. (Zákon České národní rady o České televizi)

Ve hře je ovšem ještě jeden zákon. „Rada České televize, § 5, odst. 2: Člen Rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v Radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.“

Dne 23. března 2021 tedy zveřejňuje paní Lipovská na svém facebookovém účtu dopis, kterým oznamuje podání trestního oznámení na Pavla Rychetského. Podepsán je jednak paní Bobošíkovou. A druhý podpis zní: Ing. Hana Lipovská, Ph.D., členka správní rady Institutu svobody a demokracie, z. ú. Ustanovení zákona o České televizi se buď z neznámých důvodů slečny Lipovské netýká, má výjimku, nebo zákon ignoruje a porušuje. Přesto se cítí plně kompetentní a eticky vyspělá do té míry, že může podávat trestní oznámení na ústavní soudce a veřejně, na masové sociální síti, je podezírat, že zákon porušili oni.

Paní Lipovskou nominovala do rady katolická církev, proto zakončím svůj text starým biblickým bonmotem: Přes břevno v oku svém dámy kritizují smítko v oku Pavla Rychetského. Pro čtenáře židovského původu pak doplňuji, že trestní oznámení nějakých aktivistek z nevládky na soudce Ústavního soudu je chucpe.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články