Bobošíková se chlubí vstupem do sněmovny. Ten průzkum dělal Flákanec? ptají se lidé

Zakladatelka a prezidentka Institutu svobody a demokracie (ISDe) Jana Bobošíková. (ČTK)

Zakladatelka a prezidentka Institutu svobody a demokracie (ISDe) Jana Bobošíková. | FOTO: ČTK

Česká politická scéna se poslední roky začala hemžit čím dál bizarnějšími spolky. Mezi ty, které se snaží najít voličskou podporu před letošními parlamentními volbami, patří i Volný blok. Seskupení kolem nezařazeného poslance Lubomíra Volného sází především na xenofobní, pseudovlastenecká témata, sprostotu a dezinformace. Jednou z posledních posil, které hnutí získalo, je Jana Bobošíková. Ta se velmi rychle etablovala a už také začala na sociálních sítích šířit vylhané informace.

Konkrétně se jedná o status bývalé pracovnice veřejnoprávní televize, neúspěšné političky a guru radní ČT Hany Lipovské. V něm Bobošíková prezentuje graf znázorňující výsledky volebního průzkumu, v němž se Volný blok těší podpoře 6,4 procenta voličů. Neskutečné číslo doprovodila moderátorka pofiderní XTV slovy: „Volný blok míří do sněmovny!!!!! Volný blok má 6,4 %! Jedeme, pracujeme, má to smysl!!!“ Důraz sdělení je jasně definován tím, že jsou použita velká písmena, která se často stávají komunikačním prostředkem argumentačně slabších jedinců.

Při bedlivějším prozkoumání grafu je ovšem jasné, že se jedná o jakýsi fanouškovský průzkum ze serveru 2021volby.cz a s daty od renomovaných agentur nemá nic společného. Není proto divu, že za prvním hnutím ANO je v závěsu SPD a kromě Volného bloku by se podle těchto čísel do poslanecké sněmovny dostala i Trikolora v koalici se Svobodnými a Soukromníky.

Na nesmyslný graf zareagovali i uživatelé facebooku, kde Bobošíková toto „dílo“ prezentovala. „Taky umím v excelu malovat grafy… a hefčí,“ napsal jeden. „Co to je za průzkum… ten dělal Flákanec?“ dodal další s odkazem na přezdívku poslance Volného. Mezi dalšími komentáři se objevilo například: „Má ještě někdo zájem? Také mu namaluji pěkný graf.“ „Jestli toto prohlášení myslíte vážně, tak jste na tom hůř, než jsem si myslel…“ nebo „Myslel jsem, že vrchol dne bude hymna SPD, ale soudružka Bobo ještě zvedla laťku.“

Je tedy vidět, že se Jana Bobošíková pečlivě učila od kolegů Volného či „Xavera“ Veselého a dnes už dokáže sdílet lži a dezinformace téměř stejně obratně jako ti dva. Zda jsou lidé skutečně tak hloupí, aby jí na podivné grafy „skočili“, se ukáže až u voleb. Ale snad to s námi ještě není tak hrozné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]