Bobošíková, Zeman, Lipovská, Klaus, Xaver – divná vlivová skupina

Hana Lipovská a Jana Bobošíková  (ČTK/Vít Šimánek)

Hana Lipovská a Jana Bobošíková | FOTO: ČTK/Vít Šimánek

V České republice se v průběhu boje o Radu České televize zformovala velmi zvláštní, ultrakonzervativně nahnědlá vlivová skupina pokoušející se ovládnout veřejnoprávní televizi. Postoje té skupiny jsou otevřeně protievropské, proruské, velmi ostře se vymezuje proti celé demokratické opozici. Zato o SPD mluví ochranitelsky, a ve funkci „personálních totemů“ jsou pro toto uskupení Miloš Zeman a Václav Klaus starší. Skupina promlouvá přes personální sítě a přes televizi XTV. A jedna z aktivistek – Jana Bobošíková – se nadějně rozvyprávěla o tom, že by kandidovala na prezidentku.

Od počátku boje o ovládnutí televize, o které se snaží skupina nově zvolených radních ČT, se angažuje jako k radní Lipovské dvojjediná paní Jana Bobošíková. Primárním terčem skupiny je ředitel ČT Petr Dvořák – a Johanku z Arku, která vede do boje proti němu šiky radních ČT, představuje mohutná podoba radního Xavera Veselého.

Jednání o bonusu generálního ředitele ČT za rok 2020

Slečna Lipovská si napsala na facebook:

Rada ČT má ze zákona odpovědnost  za kontrolu činnosti České televize vůči Poslanecké sněmovně, a tím také vůči občanům, nicméně nástroje k výkonu této odpovědnosti má de facto pouze dva: rozhoduje o odvolání generálního ředitele ČT a jmenování nového; rozhoduje o jeho mzdě a bonusu. Na dnešním jednání Rady ČT navrhnu – mimo jiné – přiznání bonusu ve výši 0 Kč. Podle manažerské smlouvy je bonus, v maximální výši deseti měsíčních platů generálního ředitele (zhruba 2,4 milionů korun), nenárokový, jeho neudělení či snížení však musí být odůvodněno. Alespoň stručně tedy některé důvody pro neudělení bonusu generálnímu řediteli Petru Dvořákovi za rok 2020: nekomunikace s Radou ČT, ohrožení zájmů ČT v případě pozemků TS Ostrava, uvádění veřejnosti i Rady ČT v omyl a lhaní, pokus o obstruování činnosti Rady ČT, porušování principu péče řádného hospodáře, porušování informační povinnosti vůči Radě ČT a veřejnosti, vědomé ohrožování principu nezávislosti auditora, pokusy o zasahování do výlučných pravomocí Rady ČT, porušení GDPR, nesplnění usnesení Rady ČT, nevyvážené vysílání zpravodajských a publicistických pořadů, soudní kauzy  a nedbalost vedoucí k zahájení exekučního řízení a začerněné smlouvy.“

Krvesmilstvo ani zoofilie uvedeny nejsou, přesto jde o další z naprosto nehorázných útoků radní ČT na ředitele ČT. Jde o – jako od samého počátku boje – útok na veřejnoprávní zpravodajství, na tu část Kavčích hor, odkud kamarádku slečny Lipovské paní Bobošíkovou před dvaceti lety vypískali. Útoky se opakují pořád dokola, a vždy, když nějaký konkrétní výrok slečny Lipovské někdo kompetentní vyvrátí, objevují se obvinění nová. A to i v situaci, kdy slečna Lipovská dosud nesdělila veřejnosti, kdo ji vlastně ohrožoval a co řekla policii, že jí přidělila a zase odebrala policejní ochranku.

Děkuji XTV za příležitost v Horké lince i divákům za dotazy a podporu

Paní Bobošíková ve stejné době poutala na svém facebooku na svoje vystoupení v XTV:

Rozhovor Jana Bobošíková na Horké lince XTV: Bude kandidovat na generální ředitelku ČT? Proč se omlouvala voličům ODS? Kdo je lídrem levice a zač by se měl omluvit Václav Klaus? A jak přijít k penězům? Více v záznamu.“ A z řady bodů v reklamě na video na FB paní Bobošíkové podtrhuji: „Evropská unie spěje k zániku. A myslím, že ještě za mého života se jej dočkáme. Nebude to lehké, ale Brexit ukázal, že je to možné.“

Obětoval jsem se za vás a viděl to dvakrát. Technicky je pořad trochu nezvládnutý. Moderátorka čte otázky diváků z nějakého monitoru vedle sebe, nikoliv ze čtečky na kameře – takže dlouhé sekvence paní Bobošíková hovoří bez očního kontaktu s divákem. A říká to, co vždycky. Řeší televizní krizi. Politicky je naprosto konzistentní – SPOLU i každý zvlášť jsou jí proti mysli. Všichni členové pravicové koalice, a ODS nejvíc. Středolevicová koalice Piráti – STAN jí vadí stejně. Na Pirátech jí zvlášť vadí sňatky gayů. K ANO jsem žádné vymezení nezaznamenal. Zcela zásadní jsou ale opakované obdivné výroky na adresu slečny Lipovské, které říká jednak sama paní Bobošíkové, jednak je píší diváci s falešnými identitami jako „MrKelly63“. Paní Bobošíková opakuje stokrát omletou pseudokauzu ředitele Dvořáka s firmou GOPAS, a nakonec všechny uklidní: Nebude se prý ucházet o křeslo ředitele ČT ani o křeslo v Radě ČT! Ale podívejme se i na to, na co se jí diváci v interaktivním vysílání ptají. Otázky i „jména“ diváků jsou poučné.

TUZEXTUZEX, 28011082 a MrKelly63

Mnoho diváků se ptá de facto na to samé, na co se nedávno ptala sama paní Bobošíková – zda by její pořad nepatřil do České televize. Ale diváci slevují – jim by stačil pravidelný pořad na XTV.

Jan Sehnal: ​Paní Bobošíková, plánujete někdy v budoucnu znovu být moderátorkou a do svého pořadu si zvát hosty na rozhovory? Vaše rozhovory měly úroveň.

Ladislav Havel: ​Jano, nechtěla by jste moderovat pravidelně na xtv?

MrKelly63: ​Zdravím paní Jano, omlouvám se, ale až nyní jsem pochopil o co na Kavkách po roce 2000 šlo, když jste tam měla nastoupit.

Diváci se ptají na televizní krizi před dvaceti lety! To je ale náhodička, že mají zájem o dvacet let starou banalitu, která však paní Bobošíkovou dle jejích vystoupení dodnes trápí. Její znechucení politiky, kteří tenkrát protestovali proti tomu, aby v ČT pracovala, doprovodí jejich jmenným seznamem. Seznamem těch, které nemá ráda. A neláska paní Bobošíkové má rozevřenou náruč – jako negativní příklady padají jména jako Havel, Schwarzenberg, Halík či Svěrák. Trochu zábavy však do pořadu přidává reklama. Ač já sám tou nemocí netrpím a nic k ní jsem si nevyhledával, opakovaně jsem při napjatém sledování hovorů paní Bobošíkové shlédl i reklamu na lék proti hemoroidům.

Disciplinovaní diváci

Snad zázrakem hned několik diváků se vždy zeptá na nějakou oblast, kde má paní Bobošíková co říct a ví, jaké má zcela jasné stanovisko:

Šimon Fikart: ​Vážená paní Bobošíková, vidíte nějaké výhody na Evropské unii?

Pavel Nágr: ​Myslíte si, že je EU reformovatelná? Pokud ne, je czexit správná volba? ​Ostatně myslím, že z Eurosojuzu je třeba ihned vystoupit!

Diváci se zeptali jak na zavolanou! Paní Bobošíková má totiž jasno: Jak opakovaně zdůrazňuje, chce vystoupit z EU a nechce euro.

Pavel Ligas: ​Dobrý večer paní Bobošíková, o Rychetském a změně volebního zákona před volbami by jste nám něco neřekla? Děkuji a sleduji vaše pořady a souhlasím s Vašimi názory.

Je opravdu urážlivé, že paní Bobošíková opakuje, jak podaly se slečnou Lipovskou trestní oznámení na ústavní soudce. Členové Rady nesmějí ze zákona zastupovat žádné politické a zájmové spolky, od paní Bobošíkové se opakovaně dozvídáme, jak spolu s ní radní Lipovská a Institut svobody a demokracie realizují konkrétní aktivistické politické kroky.

28011082: ​Dobrý den, nezdá se vám, že feministky mají velký podíl na malé porodnosti bílých žen?

TUZEXTUZEX: ​Zeptejte se P. Zemana, proč zval do ČR finského prokurátora Hamalaïnena, ve Finsku zvaného „Rudý“, o čem školil naše mladé prokurátory v rámci boji proti tzv. „předsudečné nenávisti“. Víte o tom?

Diváci se zcela věrohodnými jmény „28011082“ a „TUZEXTUZEX“ nakousli okamurovské téma – a skutečně: S překvapením musím konstatovat, že se paní Bobošíková výslovně staví až vstřícně k SPD. Strany jako Trikolóra jí prý ubírají hlasy. A jsem si skoro jist, že její fanoušek „Bobbybobby 71 Bobby“ nemá, když píše o „opozici“, na mysli Okamuru:

Bobbybobby 71 Bobby: ​Nikdo nešíří více ZLOBU a NENÁVIST ve společnosti, než opoziční politici!!!

Miloš Roušal: ​Poradkyně prezidenta Ronalda Reagana Suzanne Massyová požádala o ruské občanství. Připadá vám Rusko jako hrozný stát?

Zde se paní Bobošíková rozpovídá od srdce: Rusko jí jako hrozný stát nepřipadá, má právo na sebeurčení a určuje si pravidla pro své občany. Zda má na mysli občana Litviněnka, občana Skripala nebo občana Navalného, neuvedla.

Nakonec všechno dobře dopadlo!

Před pár dny jsem psal, jak na stejné televizi prováděl hluboký rektální alpinismus exprezidentu Václavu Klausovi radní ČT Lubomír Veselý. V roli moderátora poprosil pana prezidenta o autogram. Paní Bobošíkové v pořadu také chodily otázky k prezidentství:

Josef Kňazovčík: ​Dobrý den, zvažujete kandidaturu na presidenta…

iFender Leuchter: ​Hallo, kandidujte na prezidentku CR, mate prehled a rozum.

pepa zdepa: ​Jano uz bys mozna mela kandidovat na prezidentku , lidi uz tě berou lip.

Paní Bobošíková prý dostává dotaz, zda bude kandidovat na prezidentku, čím dál častěji. „Platí nikdy neříkej nikdy, ale abych řekla ,Ano, já teď plánuji,‘ Tak tomu skutečně není! Ale může se stát, že většina si bude myslet, že bych přínosem být mohla,“ dí skromně paní Bobošíková.

O tom současném, Miloši Zemanovi, zde nyní paní Bobošíková říká, že máme skvělého prezidenta. Že Zeman je skvělý leader levice. Že Zemanova omluva za bombardování Srbska, které se dopouštělo genocidy v balkánských válkách, je státnický čin. Že doufá, že Zeman jako prezident dovládne, a že by její kandidatura na prezidentku byla možná. Vysvětlí i po netu kolující video, jak za socialismu vítala Husáka na Staroměstském náměstí oblečená v uniformě SSM: Byla na to hrdá, byla to pro ni čest.

Myslím, že je to skvělé. Ostatně, i reklama v jejím pořadu ukazuje, že to nakonec dobře dopadlo i s hemoroidy. Ještě by bylo dobré vědět, kdo tu novou vlivovou skupinu dejme tomu „v pozadí sjednocuje“ a kdo je majitelem těch akcií na jméno vlastníka XTV. Pan Lubomír Veselý ani z Rady ČT mi zatím na dotaz neodpověděli. Bylo by ale dobré vědět, kdo je vlastníkem nové politické televize, kde vystupují členové Rady ČT a jejich duchovní spřízněnci, útočí na všechny demokratické opoziční strany zleva doprava a dělají tam prezidentskou kampaň paní Bobošíkové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články