Bohapusté lži, vmetla Černochová exministru Metnarovi. Vyčetla mu slova o Babišově kampani

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) (ČTK / Šulová Kateřina)

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) | FOTO: ČTK / Šulová Kateřina

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) opět zkritizovala billboardy prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO), které se hned po prvním kole prezidentských voleb začaly objevovat v celém Česku. Šéf hnutí ANO podle ní vyobrazuje vojáky jako bezmozky, kteří chtějí válečný konflikt. Řekla to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. Exministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) její slova odmítl. Podle něj Andrej Babiš (ANO) armádu nijak nenapadá a on sám na billboardech nevidí nic špatného.

„To, že obviňuje Petra Pavla z nějakého válečného štvaní, je naprostý nesmysl,“ prohlásila Černochová. „Je to stejné, jako bychom to přirovnali k onkologovi, který by si přál, aby co nejvíce lidí mělo rakovinu. Vždyť je to nesmysl. Vojáci si nepřejí válku, vojáci si přejí mír, stejně jako si ho přejeme my,“ pokračovala s tím, že Andrej Babiš vyobrazuje vojáky jako bezmozky.

Andrej Babiš, Petr Pavel (Evropská unie / Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Černochová tak reagovala tak na billboardy Andreje Babiše, které se od minulé neděle začaly objevovat po celé zemi. Prezidentský kandidát na jednom z nich tvrdí, že nezavleče Česko do války. „Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš,“ stojí dále na billboardu šéfa hnutí ANO. „Generál nevěří v mír. Volte mír. Volte Babiše,“ stojí pak na dalším z billboardů. 

„Mrzí mě, že se proti tomu nevymezí minimálně můj kolega, předseda výboru pro obranu Lubomír Metnar, protože jsme si spolu zažili jedno období v poslanecké sněmovně, kdy jsme byli v opačných pozicích, a pan bývalý ministr obrany ví, že já jsem se obrany vždycky zastávala, zastávala jsem se vojáků, zastávala jsem se v mnoha případech i jeho. A mrzí mě, že teď i pan bývalý ministr musí být svědkem toho, jak jsou vojáci a armáda znevažováni a jsou součástí volební kampaně,“ vyčetla Černochová bývalému ministru obrany za hnutí ANO Lubomíru Metnarovi.

„Na těch billboardech není jediná zmínka, že by to dehonestovalo vojáky, že by z nich Andrej Babiš dělal válečné štváče,“ odmítl kritiku Metnar. Podle něj naopak Černochová zatahuje vojáky do vyostřené volební kampaně a zneužívá je. „Babiš mluví o míru, Pavel říká, že je mír iluze. Takže jakou kontroverzi tam vidíte? Já na tom nevidím nic špatně,“ řekl exministr obrany za vlády Andreje Babiše. Na poznámku, že billboardy vzbudily strach u dětí a starých lidí, reagoval Metnar pouze připomínkou vizuálů koalice SPOLU z loňských komunálních voleb, kde byl Andrej Babiš vyobrazen vedle Vladimira Putina.

Andrej Babiš (ANO) (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Řeč došla také na sobotní tiskovou konferenci Andreje Babiše, kde šéf hnutí ANO oznámil, že jeho žena Monika dostala dopis s ostrým nábojem. Moderátorka připomněla, že výhružky podepsané voliči hnutí ANO dostává také neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, šíří se dezinformace a generál Petr Pavel v neděli dementoval sestříhané video, kde údajně říká, že zavleče Česko do války. „Nešíří negativní emoce svou kampaní také Andrej Babiš?“ zeptala se Lubomíra Metnara. „Vidím, že kampaň před druhým kolem je poměrně vyhrocená, teď už běží takzvaně bez rukavic,“ reagoval exministr obrany.

„Tu kampaň vyhrotil Andrej Babiš, který zatahuje vojáky do jeho volební kampaně. Vy tady tvrdíte bohapusté lži o tom, že tady někdo tu kampaň vyhrotil. Tu kampaň jste vyhrotili vy a Andrej Babiš jeho billboardem, kde straší občany České republiky, straší děti a staré lidi. A ten billboard je skutečně něco, co tady v novodobé historii volebních kampaní nemá obdoby,“ vzkázala Černochová.

Dezinformační scéna podle ní funguje za podpory hnutí ANO. „Andrej Babiš se schází s komunistou Skálou, kde tedy zřejmě hodlají využívat i komunistické metody a hlasy pro druhé kolo volební kampaně,“ vzkázala. „Komunistické metody jsou ty dezinformace. Pokud tu i zástupci komunistické strany strašili tím, že Českou republiku zavlečeme do válečného konfliktu, tak je tedy s podivem, že se bývalý premiér účastní nějakého domlouvání o podpoře s těmito zástupci,“ dodala.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články