Bohumil Doležal: Jsme opět blíž k ideálu profízlované společnosti

(Profimedia)

„V síti odposlechů zřejmě uvízl sám Bílek“, zní titulek v protikorupčně loajálním Právu. Připadá mi poněkud zvláštní, že policejní práce u nás spočívá na odposleších (člověk má dojem, že jen na odposleších). Vždyť například to, že někdo řekne někomu něco o někom jiném někde v hospodě, je podstatně míň, než když to řekne při výslechu na policii, a v každém případě se to musí ještě nějak dokázat. Z toho, co prosáklo do médií, to vypadá tak, že ÚOOZ staví především na odposlouchávání. Tím se přibližujeme k ideálu profízlované společnosti, jaká tu byla před listopadem 1989 (tenkrát toho nahrávali tolik, že to ani nestačili přečíst a zpracovat). Uvízli jsme snad už zase v síti odposlechů zase prakticky všichni?

Eric Drooker

Zaráží mne také způsob, jakým se referuje o tom, proč byla z vyšetřování vyšachována GIBS. Ministr Chovanec se nad tím pozastavil a prohlásil: „Pokud by důvodem byla nedůvěra k inspekci či její větší zapojení v kauze, měla by se vyvodit personální zodpovědnost.“ Stálo by nejdřív za to přesně rozebrat, jakým způsobem a podle jakých zákonů a nařízení byla GIBS z případu vyřazena a kdo konkrétně o tom rozhodl. O to by se měl starat premiér Sobotka ještě dřív, než si povolá ředitele GIBS Bílka na kartáč. Mohlo by se třeba ukázat, že kartáč, a pořádný, si zaslouží někdo jiný. Udělal to premiér vůbec? Nebo hned poslušně najel na linii, kterou stanovili pánové Šlachta a Ištvan?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]