Bohumil Doležal: Odsouzení Petra Nečase by bylo porážkou právního státu

Bývalý český premiér Petr Nečas s manželkou Janou  (ČTK)

Bývalý český premiér Petr Nečas s manželkou Janou | FOTO: ČTK

Expremiér Nečas a jeho manželka Jana byli obžalováni za trestný čin podplácení: podíleli se prý na uplácení tří poslanců funkcemi ve firmách. Stíhání poslanců bylo v roce 2013 na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu ukončeno tím, že jsou kryti indemnitou. Toto rozhodnutí je právoplatné.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu nevychází z toho, že poslanci nemohou být stíháni za trestnou činnost související s jejich rozhodováním ve Sněmovně, jak to pořád dokola vykládají různí demagogové, ale z toho, že rozhodování poslanců nelze kriminalizovat s odkazem na jejich motivy (zjednodušeně řečeno policisté a prokurátoři se nemají co šťourat v tom, jaké důvody poslance k jejich rozhodování (a rezignace na mandát je taky rozhodování) vedly. To by ve svých důsledcích parlamentu znemožnilo svobodně rozhodovat. Teď činí policisté, prokurátoři a politická lobby, která je podporuje, pokus tuto zásadu obejít a napadnout rozhodnutí NS takříkajíc ze zálohy. Pokud soud dojde k závěru, že Nečas poslance uplatil, překročí tím fakticky zásadní a velmi zdůvodněný zákaz šťourat se v motivaci rozhodování zákonodárců. A navíc, věcně vzato, situace na podzim 2012 nestála tak, že by premiér Nečas uplácel počestné poslance a připravil je o nevinnost, nýbrž že poslanci drze a z pochybných důvodů premiéra politicky vydírali (což sice není trestné, ale to ještě neznamená, že by to nebylo hnusné).

Nakonec tedy může všechno skončit tím, že dotyční výtečníci už vysoudili odškodné za neoprávněné věznění, kdežto Petra Nečase zavřou. Píšu o tom tři roky pořád kolem dokola a je to zbytečné. Všichni melou kolem dokola: Nejvyšší soud rozhodl, že poslanci smějí v procesu rozhodování páchat trestnou činnost. Přitom je naprosto evidentní, že to vůbec není pravda. A to, oč teď v případu je, aby si prokurátorsko-policejní klika a její mocní političtí a mediální ochránci zachránili své poněkud otřesené pozice.

Pokud bude Nečas odsouzen, bude to porážka právního státu v ČR, která bude mít přímo tureckou povahu.

Poznámka vyšla v internetovém politickém zápisníku Bohumila Doležala Události.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]