Bohumil Doležal: Poslankyně Nytrová před soudem národa

Poslankyně Pavlína Nytrová (ČTK)

Poslankyně Pavlína Nytrová | FOTO: ČTK

Poslankyně Pavlína Nytrová (ČSSD) vzbudila minulý týden velkou pozornost svým vystoupením v Poslanecké sněmovně během rozpravy k návrhu novely zákona o registrovaném partnerství. Novela má umožnit, aby si homosexuálové mohli osvojit dítě svého partnera. Podmínka je, aby biologický otec, pokud je znám, s osvojením souhlasil a záleží i na postoji samotného dítěte. Poslankyně Nytrová je vášnivým odpůrcem této právní úpravy a podílela se mj. i na organizaci protestní petice.

V rozpravě mimo jiné řekla, že u homosexuálů je vysoká promiskuita, nadprůměrný vztah k alkoholu a drogám a větší sklon k násilnému chování. Vyjádřila též obavu, že homosexuálové budou chtít legalizovat sex s dětmi.

S poslankyní zásadně nesouhlasila ministryně Marksová-Tominová. A domnívá se, že poslankyně není v té správné straně. Ministr Dienstbier ji vyzval, aby se omluvila. Totéž si myslí i premiér a předseda ČSSD Sobotka, který si ji navíc pozval na koberec a sdělil jí, že pokud tak neučiní, nebude moci za stranu vůbec kandidovat.

Následně si poslankyni vzali na paškál v Respektu.cz. Neměli s ní moc práce. Ukázalo se, že je naprosto nepřipravená, nedokázala svá tvrzení doložit ničím jiným než obecným odkazem na internetové diskuse a na ruský propagandistický server.

Ze stranických kolegů se jí zastal jen poslanec Huml a zástupce ombudsmanky JUDr. Křeček (který ovšem už v ČSSD není). To je, řekl bych, ještě horší, než kdyby se jí nezastal nikdo.

Poté, co její výroky vešly ve známost, „hacknul“ někdo její internetové stránky a napsal tam: „Na sepisování nějakýho úžasnýho prohlášení nemám náladu. Takže jenom: jdi do prdele, ty homofobní krávo. Spletla sis století.“

Po tom po všem poslankyně Nytrová řekla: „Stojím si za tím, co jsem řekla, ale uznávám, že jsem použila nevhodnou argumentaci, kterou jsem se mohla dotknout homosexuálů v Česku… Za své výroky se neomlouvám. Nemám za co.“ A kandidovat za ČSSD už beztak nehodlá.

Je mi líto: Paní poslankyně projevila značnou tvrdohlavost ve svízelné situaci. To znamená, že její nesouhlas se zákonem je třeba brát vážně aspoň potud, že její názory někdo věcně vyvrátí. Tedy že o té záležitosti je třeba dál debatovat.

Článek vyšel v internetovém politickém zápisníku Bohumila Doležala Události.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články