Bohumil Doležal: Rekonstrukce (státu) na americké ambasádě

Eric Drooker

Z Politického zápisníku Bohumila Doležala.

Tato poznámka se netýká nějakých stavebních prací, ale vykutálené aktivity revolučního občanského sdružení Rekonstrukce státu, která se tentokrát odehraje na výsostném území Spojených států amerických.

Občanské sdružení Rekonstrukce státu pozvalo (mailem) na zítřek (úterý) předsedy poslaneckých klubů, aby jim představilo pracovní verzi hodnocení, jak byly v uplynulých letech přijímány protikorupční zákony (co to znamená, „pracovní verzi“, kdyby se ten i onen politik na místě náležitě pokál, může se podle zásady o účinné lítosti ještě hodnocení jeho strany o fous zmírnit?). Jde zřejmě o pokus zopakovat vydírání v tom nejlepším slova smyslu, které iniciativa provozovala před rozhodujícími volbami v říjnu 2013, kdy předložila všem poslancům jídelníček protikorupčních zákonů s výzvou, aby se zavázali je podporovat: jen málo z nich mělo tenkrát odvahu je poslat do háje. Dnes nejsou na obzoru žádné volby, a tak závažnost setkání, na němž se šéfům poslaneckých klubů nejspíš oznámí, jak bude parlament oznámkován v boji proti korupci, má být zdůrazněna tím, že se bude konat v rezidenci amerického velvyslanectví, prý na „neutrální půdě, kam by neměli mít problém přijít lidé z celého politického spektra“ (kdežto např. s nějakým salonkem v restauraci by asi problém měli). Setkání se pořádá „ve spolupráci s ambasádou USA“. Poslanci dostanou ještě pozvánku od amerického velvyslance.

Eric Drooker

Proč se do toho velvyslanec plete?

Není jasné, zda bude Jeho Excelence přímo přítomna známkování protikorupční horlivosti (podobně jako císař Zikmund na Kostnickém koncilu), ani jaká bude forma postihu za nedostatečnou iniciativu jejich stran. Předpokládám, že aspoň na ohlášené „číši vína s diplomaty, experty a lidmi z podnikatelské sféry“ pan velvyslanec nebude chybět. Jasné je jen, že akce je nebetyčná drzost, a to nejen ze strany Rekonstrukce státu (což nijak nepřekvapuje), ale i – je mi líto – i ze strany amerického velvyslanectví. Proč se takhle plete do vnitřních věcí spojeneckého státu a proč to navíc ještě navíc dělá s tak legrační, humpoláckou neomaleností?

A jasné je taky, že poslanci, tedy předsedové klubu, už zase většinou neobstáli. Lidovec Mihola „neví, jestli se akce zúčastní“, pan Faltýnek „neví, jestli to časově zvládne“, „váhá“ prý i pan Stanjura z ODS, pana Černocha z Úsvitu „zarazilo místo konání“ (problém ovšem není jen místo konání, ale celá akce). Jednoznačněji se vyjádřil jen předseda klubu ČSSD Sklenák (nevidí důvod proč tam chodit, jejich akce někdy hraničí s nátlakem – jak to, že jen hraničí, aspoň pro tento případ je to hrozně decentně řečeno).

Eric Drooker

Kouzlo protikorupčního revolučního boje holt pořád ještě funguje. To je tak těžké říci na rovinu, o co jde, a pozvání z těch vyslovených důvodů bez okolků a natvrdo odmítnout?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com