Boj, který mezi sebou svádějí příznivci Pavla a Nerudové, nejvíc prospívá Babišovi

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Babiš dlouho lavíroval, zda se zúčastní prezidentské volby. Ačkoli už od jara objížděl zemi s kampaní „Za Babiše bylo líp“, prohlašoval, že nemá s bojem o Hrad nic společného. Když koncem října oznámil kandidaturu, zásadně se změnily parametry hry.

Před zářijovými komunálními a senátními volbami vysílal šéf ANO signály, že si ho jeho voliči přejí spíš ve vládě. Svoje rozhodnutí o prezidentské kandidatuře stále oddaloval a opakoval starší fráze, že mu role prezidenta s omezenými kompetencemi příliš nesedí, na rozdíl od premiérování s reálnou rozhodovací mocí.

Babišovo lavírování

V kuloárech se od loňského léta šířily spekulace, že Babišův tým sází na předčasné volby na jaře 2023. Tyto úvahy posilovaly dvě skutečnosti. Jednak k nim přispěla nápadně exponovaná kauza Dozimetr kolem pražských komunálních politiků STAN, provázená i na místní neutěšené poměry nezvykle masivními úniky ze spisů do médií.

Hnutí ANO tuto kauzu přeneslo na celostátní úroveň. Navzdory původním slibům vyvolalo hlasování o nedůvěře vládě během českého předsednictví. Snažilo se do pětikoalice vrazit klín tlakem na odstranění „organizovaného zločinu“ STAN z vlády.

V té době kulminovaly problémy kolem energetické krize. Rusko koncem srpna zastavilo dodávky plynu do Evropy a vyšponovalo ceny energií na světových trzích. To vyvolalo masovou hysterii o blížícím se kolapsu ekonomiky. Turbulentní situace využili vyznavači úzkých vazeb s Putinovým režimem, žádající na demonstracích demisi vlády. Na této vlně se chtěla přiživit i parlamentní opozice.

Nakonec vše dopadlo jinak. Kauza Dozimetr neměla, i vzhledem k rychlým reakcím představitelů STAN, potenciál rozbít vládní koalici, vnější tlaky ji naopak semkly. Vládě se podařilo zajistit alternativní zdroje a odvrátit nejhorší dopady na domácnosti a firmy.

Babiš si uvědomil, že vidina předčasných voleb se přinejmenším oddaluje, což mu nehrálo do karet rychlého uchopení moci. Zároveň se však stalo několik věcí, jež mohly ovlivnit jeho uvažování, zda zvednout rukavici prezidentské volby.

Mediální útoky

Nejen z interních průzkumů ANO vyplývalo, že i když se hnutí holedbá, že má více „skvělých“ kandidátů…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články