Boj o Hrad: Hledání vítěze nad politickým světem Zemana a Babiše

(Pavel Beneš)

FOTO: Pavel Beneš

Společnost Kantar CZ sbírala ve dnech 17.–19. ledna 2022 data k průzkumu pro Týdeník FORUM, která ukazují, kdo by měl jakou šanci v prezidentské volbě, kdyby se volilo nyní. Nástupce Miloše Zemana budou občané České republiky vybírat téměř přesně za rok. Ze všech hledisek zatím nejlépe z dotazování vyšli bývalý premiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel.

Přímá volba prezidenta je téměř vždy cestou k rozdělení společnosti. Kombinace druhého kola a emocí obvykle spojených s hlavou státu je u nás ještě posílena „monarchistickou“ tradicí s Hradem nad Prahou. Vše proto napovídá, že nadcházející prezidentská volba bude dalším kolem přímého střetu mezi zemanovsko-babišovským politickým světem a jeho dnes vládním protipólem.

Miloš II. Babiš

Půjde o pomyslnou druhou třetinu souboje o politickou budoucnost Andreje Babiše, protože se zatím zdá jasný souboj o voličské dědictví Miloše Zemana. Jako jednoznačný vítěz z něj vychází Andrej Babiš.  Trochu varováním pro něj ovšem může být skutečnost, že je přijatelný „jen“ pro dvě třetiny voličů, kteří minule hlasovali pro Miloše Zemana. I to je jeden z důvodů, proč Babiš v tomto průzkumu bere „pouze“ 26 procent. Takový zisk vypadá impozantně oproti ostatním kandidátům, pohodlně Babiše kvalifikuje do druhého kola, ale v něm pro něj signalizuje docela velký boj o překročení padesátiprocentní hranice.

Tomio v zádech

Inspirujeme-li se výsledky voleb v roce 2018, potřeboval by se Andrej Babiš přiblížit k Zemanovým 38 procentům v prvním kole. Překážkou na téhle cestě se zatím jeví 9 procent voličů, kteří podle průzkumu chtějí v prvním kole hlasovat pro Tomia Okamuru. Ten zatím víceméně kopíruje podporu své strany SPD a nic nenahrává tomu, že by se mohl naplnit scénář, kterým se občas část společnosti straší, a podle něhož by mohlo dokonce dojít na druhé kolo Babiš vs. Okamura.

Přesto volby hodně ovlivní, zda do nich Okamura tentokrát nastoupí. Minule ustoupil zájmu Miloše Zemana, podpořil ho už před prvním kolem a získal za to přední místo v galerii prezidentových oblíbenců. Teď mu naopak politická logika velí kandidovat, aby se v opozičních…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články