Boj o Hrad skončil. Co bude dál s občanem Babišem?

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Referendum o Babišovi skončilo zdrcující porážkou Andreje Babiše. Téměř šedesát procent voličů Petra Pavla mu vyslalo vzkaz, že nemá jejich důvěru a nepřejí si jeho nejhrubší populismus. Debakl mocenského paktu bývalého premiéra a prezidenta Zemana končí jednu polistopadovou éru a překreslí celou politickou mapu. Vzápětí po volbě se objevily spekulace o Babišově politické budoucnosti. Ustojí potupný debakl? Najde motivaci k odvetě?

Andrej Babiš prohru o sedmnáct procent jistě ve skrytu duše neočekával. Na povolební tiskové konferenci se snažil přijmout výsledek s nadhledem, ale bylo až příliš patrné, jak s ním cloumají vnitřní emoce.

„Zapomeňte na Babiše, hnutí jde dál,“ vyzval oponenty. Nakonec musela brífink ukončit manželka Monika, když začal šéf ANO ze svého neúspěchu obviňovat všechna média. Dokonce i portál iDnes.cz ze svěřenského fondu Agrofertu. Bude vydavatelství Mafra na prodej?

Šéf ANO pokračoval v pochmurné náladě ve večerním vstupu ve zpravodajství CNN Prima NEWS. Opravil moderátora Petra Suchoně, který ho oslovil „pane poslanče“.

„Babiš se jmenuju,“ přerušil ho, a jak se ukazuje, nebyla to jen náhodná replika. Šéf ANO se už na sociálních sítích netituluje jako poslanec, ale jako „občan ČR“.

Co má tato proměna znamenat? Je mu role řadového poslance na obtíž, a proto se od ní distancuje? Nebo jen dohrává nevěrohodnou pózu „nezávislého“ prezidentského kandidáta pro všechny lidi, což naráží na jeho nominaci desítkami poslanců ANO?

Složí mandát?

Může to mít ještě hlubší význam. Krátce po volbách se začalo i uvnitř ANO spekulovat, že se Babiš chce vzdát poslaneckého mandátu. Nyní si dopřává politický detox a potom se rozhodne, jak dál. Tato nejistota vyvolává u špiček ANO paniku a předzvěst jeho drolení.

Úvahy o Babišově dezerci mají racionální jádro. Často označoval Poslaneckou sněmovnu za žvanírnu, kde zbytečně marní čas. Dával to najevo už jako člen vlády a o to více jako představitel opozice v roli, která mu nesedí.

„Přece nebudu poslouchat řeči ministra,“ zdůvodnil loni v květnu absenci při projednávání prodloužení nouzového stavu. V téže době rozjížděl sérii setkání s občany po celé republice. Nakonec absentoval…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články