Boj o nesmyslné návrhy v časech nedodržování dohod

ČTK

Vládní koalice se zaměstnává tím, jak dostat na pořad jednání Poslanecké sněmovny zákon, který se jí právě podařilo tamtéž úspěšně odpálit. Má být trošičku jiný, aby se neřeklo. Jde o zákon který se bezprostředně týká dnešní nejvážnější globální krize: boje proti démonu nikotinu.

Český parlament se pomalu stává zcela nefunkčním útvarem: jakousi černou dírou, která se zabývá věcmi okolního světa se netýkajícími. Zabývá se jimi tak intenzivně, že na nic jiného nemá čas. Vše probíhá v režii vládní koalice, která se ovšem nedokáže zrovna v této věci na ničem shodnout. Svérázný způsob likvidace parlamentní demokracie.

Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro sobotní Právo sice drží vysoko vztyčený prapor Protikorupční revoluce („Pan Kalousek a pan Fiala by měli zpytovat svědomí, do jakých problémů republiku dostali.“), zároveň je však nucen čelit útokům svého hejtmanstva na církevní restituce, tentokrát formou zdanění náhrad.

Zúčtování s chtivou církví byl jeden z hlavních požadavků, s nimiž šla do Protikorupční revoluce právě ČSSD. Teď její předseda proti kritikům argumentuje tím, že je třeba držet dohody, na nichž stojí nynější koalice s KDU-ČSL. Má stoprocentně pravdu, kromě toho je to tentokrát i slušné, jenže držení dohod není žádný revoluční požadavek (podstatou každé správné revoluce je, že se vůbec žádné dohody nedodržují), a tak těžko najde pochopení jak u vlastní vnitřní opozice, k níž právě hejtmani Zimola a Hašek od počátku patří, tak u ANO, které je ve věci dodržování dohod vysloveně revoluční silou.

V době vypuknutí Velké Protikorupční Revoluce, kterou s chutí podnítili, si nejspíš i lidé jako Sobotka říkali: Rozjedeme to, a až se dostaneme k moci, vrátíme se k tradičnější politice. Jenomže ono už to tak nějak docela nejde.

Článek vyšel v internetovém politickém zápisníku Bohumila Doležala Události.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner