Bývalému řediteli ÚOOZ Robertu Šlachtovi se stýská po velkých kauzách. Naznačil, že by se rád vrátil do policejních řad, nejlépe na policejní prezidium. Téhož dne jeho dlouholetý informátor Albin Arifovič zaútočil na GIBS, jež ho viní z porušení zákona. Náhoda, nebo součást Babišova scénáře ovládnout bezpečnostní složky?

Premiér v demisi pokračuje v neskrývaně netrpělivé snaze převzít kontrolu nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS). Zahájil kárné řízení s ředitelem Michalem Murínem, což mu umožní postavit ho mimo službu. Zákonné důvody tohoto rozhodnutí nesdělil. Murín se bude bránit, nicméně jde o první krok, který může vést až k jeho odvolání.

Andrej Babiš svým bezskrupulózním útokem na Murína vyslal signály svým spojencům nejen v řadách státního zastupitelství, kteří jsou s inspekcí v profesním sporu, ale i napojeným policistům z bývalého ÚOOZ, kteří se věnovali výlučně kauzám jeho konkurentů. Vždy stáli po boku hnutí ANO, což oligarcha dokázal ocenit. Šlachtův útvar označoval jako jediný poctivý ostrůvek v řadách policie.

Když návrat, tak na policejní prezidium

Náměstek ředitele Celní správy Robert Šlachta, kde zakotvil po odchodu z policie v létě 2016 na protest proti policejní reformě, poskytl rozhovor časopisu Týden (19. 3. 2018). Ani v něm příliš nezakrýval, že mu současný Babišův „vejminek“ příliš nevyhovuje.

„Určitě, stýská se mi po tomto typu práce. Po těch lidech, kteří tam byli, po týmu, jenž byl silný,“ odpověděl bývalý ředitel ÚOOZ na dotaz, zda se mu nestýská po chytání „zlých kluků“. Se sloučením protimafiánského a protikorupčního útvaru do jedné centrály se stále nesmířil a považuje jej za „prasárnu“.

V této souvislosti stojí za zmínku, jak se vyjádřil o možnosti vrátit se zpět do řad policie. Tento zájem projevil už krátce po svém odchodu, kdy Andrej Babiš na jedné ze Šumanových nahrávek přiznal, že ví o Šlachtově zájmu nastoupit na post policejního prezidenta. Proč by si to předseda hnutí ANO vymýšlel?

Šlachta tento zájem nevyloučil ani dnes. „Ano, slyším to ze všech stran. Já bych se zatím k ničemu nechtěl vyjadřovat,“ reagoval na spekulace, že by měl být jednou z „uklízeček“ v české policii, o kterých mluví premiér, a zda by vzal funkci policejního prezidenta, kdyby mu ji Babiš nabídl. „Ale samozřejmě pokud bych se vrátil, tak na prezidium. Pro efektivitu policie se musejí vrátit ti lidé, kteří z ní kvůli reformě odešli. Je to naprostá nutnost!“ dodal důrazně s tím, že o tom zatím s nikým nejedná.

Šlachta se nevyhnul hodnocení GIBS, která se nyní ocitla v centru premiérova zájmu. „Já nejsem žádnej fanoušek GIBS a nikdy ani fanoušek GIBS v tomto složení nebudu. Když v médiích vidím, co se tam projednává, je to moje vnitřní přesvědčení o systému, o těch lidech tam správné,“ prohlásil a dal tím dostatečně najevo, že s Babišovým nestandardním silovým postupem souhlasí.

Jsem obětí války o policii

Téhož dne poskytl rozsáhlý PR rozhovor Lidovým novinám Albin Arifovič, bývalý informátor ÚOOZ, který dříve spolupracoval přímo s Robertem Šlachtou. Proč dal deník vydávaný Agrofertem takový jednostranný prostor podnikateli, vyšetřovanému kvůli několika trestným činům, a prominentní redaktor Ondřej Koutník za ním jel až do Říma?

Náhoda to nepochybně není. Arifovič na jedné straně vychválil do nebes Roberta Šlachtu jako bojovníka proti balkánským mafiím v době, kdy působil v brněnské protidrogové centrále. Ač byl podnikatel albánského původu sám podezřelý, že s drogovou scénou spolupracoval, postavil se do role její oběti. Stejně tak se cítí obětí i dnes, kdy považuje svoje vyšetřování pouze za prostředek, jak v rámci „války o policii“ poškodit Roberta Šlachtu.

Arifovič vešel do veřejného povědomí, když byl v říjnu 2015 zadržen policisty GIBS společně s Luďkem Vokálem, bývalým detektivem ÚOOZ a blízkým Šlachtovým spolupracovníkem. GIBS obvinila Arifoviče z uplácení Vokála, se kterým byl v osobním kontaktu. Policista je kvůli tomu stíhaný za zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatků.

Arifovič tuto vyšetřovací verzi popřel. „Inspekce mi sdělila, že mě podezřívá z úplatku pro detektiva Luďka Vokála. Prý jsem mu jako dárek neboli úplatek koupil Škodu Octavii. To byl nesmysl. Auto nebylo moje, nýbrž firmy, a bylo půjčené na dobu určitou,“ vysvětlil.

Opravdu divný svět. Kontroverzní podnikatel s nejasnou minulostí údajně půjčuje přes firmu auto detektivovi ÚOOZ ve významné funkci, vyšetřujícímu závažnou trestnou činnost. Co je však minimálně stejně podezřelé, podle zjištění vyšetřovatelů měl Arifovičovi předávat informace ze živých kauz.

Úniky v kauze Vidkun

Deník Právo zjistil, že Vokál měl přes Arifoviče předat lobbistovi Romanu Janouškovi informace o tom, že se nemusí obávat dalšího vyšetřování v souvislosti s pověstnou  razií na úřadu vlády, po které padla vláda.

GIBS zakročila proti Vokálovi a Arifovičovi v době, kdy ÚOOZ otevřel olomouckou kauzu Vidkun, která nese podobné znaky: podezření z propojení části policie a podnikatelské sféry. Rozporuplně proto dnes vyznívá zjištění GIBS, že v den spuštění Šlachtovy razie poslal Luděk Vokál Arifovičovi informace o tom, co a proti komu se chystá.

„Důkazy k aktuálnímu obvinění pak inspekce našla v jeho tabletu, který mu tehdy zabavila. S Arifovičem si Vokál psal přes aplikaci Viber a podle všeho udělal chybu, že si pak konverzaci nesmazal,“ zjistilo Právo. Arifovič měl obavy, aby se zátah nedotkl jeho byznysu a lidí s ním spojených, proto se prý Vokála dotázal, o co v kauze jde. Ten mu to údajně sdělil, ačkoli k těmto informacím neměl mít přístup.

Tyto „detaily“ Arifovičova případu však v rozhovoru pro Lidové noviny nezazněly. Na rozdíl od masivní kritiky GIBS. „Moje osobní důvěra je nulová. Vím, kam byl tento útvar ochotný zajít,“ říká podnikatel. „Personálně nejde jen o pana Murína, problémy GIBS jsou mnohem hlubší. Vokálův příběh mi připomíná případ expolicisty Komárka, který také bojoval s mafií, aby nakonec u soudu vyfasoval podmínku za to, že si dovolil kritizovat policejního prezidenta.“

Zvláštní obhajoba. Už nezaznělo, že další Šlachtův spojenec z bývalého ÚOOZ Jiří Komárek veřejně a nepravdivě nařkl policejního prezidenta ze závažné kriminální činnosti, aniž by svoje slova jakkoli doložil. Naopak se prokázalo, že přitom vycházel ze zmanipulovaného policejního dokumentu.

Další na řadě policejní prezident?

Z výše uvedeného je patrné, že zájem na změně vedení GIBS nemá jen premiér v demisi, jemuž jde o zmaření vyšetřování Čapího hnízda. Důvody může mít nepochybně i jeho chráněnec Robert Šlachta, který se znovu hlásí do služby. GIBS vyšetřuje nejen jeho lidi Vokála a Arifoviče, ale v několika kauzách je stále prověřován i on.

Není proto divu, že tento zájmový okruh generální inspekci vyšetřující trestnou činnost policistů nedůvěřuje a zapojuje se do její veřejné dehonestace. Další na řadě bude policejní prezidium?

 

 

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora