Boj o Ústecký kraj: Babiš se pokouší o snadné vítězství. Bartoš překvapuje zvláštní kampaní

Předseda Pirátů Ivan Bartoš (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Předseda Pirátů Ivan Bartoš | FOTO: Česká pirátská strana / se svolením autora

Sice krásný, ale tradičně levicový, sociálně problematický a silně průmyslový Ústecký kraj to opět schytal. Po Paroubkovi a Zemanovi je poctěn kandidaturou Andreje Babiše při říjnových volbách do poslanecké sněmovny. Rozhodl o tom sám pan premiér. Protože právě Babiš má v ANO poslední slovo při sestavování kandidátních listin.

Oficiálně je toto rozhodnutí politickou divizí Agrofertu vydáváno jako snaha utkat se s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem, který vede v Ústeckém kraji kandidátku své strany. Neoficiálně je to ale tak trochu jinak. Každý levicově orientovaný politik se uchýlil do Ústeckého kraje, když zoufale potřeboval dostat hlasy. 

Karel Kaufner s Andrejem Babišem ml. (Karel Kaufner / použito se souhlasem autora)

Miloš Zeman i Jiří Paroubek. Oba v minulosti v Ústeckém kraji kandidovali z jasných důvodů. A teď i Andrej Babiš. Všichni tři mají zhruba stejné pojítko k tomuto kraji. Žádné. Nikdo z nich tady trvale nežije. Stejně tak Ivan Bartoš, který se sem rovněž uchýlil, prý aby se tu postavil právě Babišovi. V tradičně levicovém kraji to bude mít šéf Pirátů velmi těžké.

Pokud jde o Babiše, volba kraje, kde bude kandidovat, jistě nebyla jednoduchá. Jeho profesionální tým politických marketérů a našeptávačů pravděpodobně zadal celou sérii soukromých předvolebních průzkumů a z těch vyšlo jedno. Babiš má největší šanci na úspěch v Ústeckém kraji.

Už ne v tom Středočeském, kde kandidoval dříve, kde žije a kde jeho strana prohrála poslední krajské volby. Šéfovo místo ve středu Čech obsadí Karel Havlíček, věrná pravá ruka a ochránce chapadla Agrofertu, mířícího do státní dotační pokladny. 

O své místo na severu ale přišel Richard Brabec, který kandidátku v Ústeckém kraji vždy vedl, nyní ho velký šéf přesunul na jih Čech. Brabec přitom patří k nejbližším spolupracovníkům Babiše a k jeho oporám. Vedl Lovochemii, byl u zakládání hnutí ANO, má na starost ministerstvo životního prostředí, které je pro velkotovárníka v oboru chemie zásadní, jak ostatně ukazuje neřešená kauza otravy Bečvy. 

Jde si Babiš pro snadné vítězství?

A má Babiš šanci na severu uspět? Je to sice naprosto absurdní, ale má. Lidé tady tradičně volí komunisty, ANO a nácíčky nejrůznějšího typu. Ústecký kraj má rád také Miloš Zeman, v prezidentských volbách tady měl velice slušné výsledky. Babišův přesun na sever kopíruje změnu v orientaci jeho hnutí.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Už se nesnaží získávat hlasy střední vrstvy a podnikatelů. Tyto obyvatele premiér definitivně zklamal. Teď cílí především na důchodce a sociálně slabší. V Ústeckém kraji je dlouhodobě vyšší nezaměstnanost a je tu velký podíl lidí závislých na sociálním systému státu. To se rovná spoustě hlasů, které si Babiš bude chtít koupit za státní peníze. Nebo alespoň za sliby státních peněz.

A potom, v Ústeckém kraji se nachází město Lovosice, kde zaznamenalo ANO rekordní volební zisky. A to i přesto, že tady Babiš vlastní dvě chemičky, z nichž tedy jednu před pár týdny zastavil výbuch, znečišťuje zdejší ovzduší i Labe a po tom, co za záhadných okolností získal svůj klenot, zdejší Lovochemii, postupně propustil převážnou většinu zaměstnanců. Přesto ho tady lidé ve velkém volí.

Bartošovo Rumunsko

Ale volby na severu nebudou jen o Babišovi. Jeho zřejmě největší konkurent Ivan Bartoš zatím do předvolební kampaně nenastoupil nejlépe, když sever přirovnal k zaostalým částem Rumunska. Obce a města pozvolna objíždí s harmonikou. Zatím to nevypadá na nástup kampaně, která by měla směřovat k vítězství.

FORUM 24 (archiv)

Koalici SPOLU, která se nyní profiluje jako nejvážnější Babišův soupeř, vede v Ústeckém kraji z celostátního pohledu ne příliš známý Karel Krejza. Ten je však pravým opakem Bartoše a Babiše. V Ústeckém kraji žije od narození, dlouhodobě působí ve zdejší politice, v krajském zastupitelstvu, již několikáté volební období je místostarostou v Litoměřicích a současně je také dosluhujícím poslancem. 

Ze známých jmen je možné najít ještě Jaroslava Foldynu, který vede kandidátku SPD. Bývalý sociální demokrat se v politice na severu pohybuje dlouhou řadu let, zastával vysoké funkce ve vedení kraje, několikrát byl zvolen poslancem. V současné době je známý svým kladným postojem vůči Rusku a obdivem k Putinovým Nočním vlkům. 

A na závěr pohled do minulosti. V roce 2017 dopadly volby do poslanecké sněmovny v Ústeckém kraji takto: ANO 37,5%, SPD 12,5%, KSČM 9,8%, ODS 9,4%, Piráti 8,2%.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]