Boj o vakcínu: Jak je daleko, kde to drhne a co si od ní realisticky slibovat

repro video youtube/NBCA

Vývoj vakcíny proti koronaviru, ilustrační foto | FOTO: repro video youtube/NBCA

Na novou vakcínu proti covid-19 se čeká jako na smilování. Jde to sice hodně rychle, ale ještě tu není. Kolik je nadějných kandidátů a kde to drhne?

Podle toho, co víme, se počet vyvíjených vakcín pohybuje kolem dvou stovek a některé už dospěly docela daleko. V tuto chvíli ale ještě nejde žádnou s plnou zodpovědností nasadit.

archiv

„Celkem se na světě připravuje zhruba 180 vakcín, klinicky se jich začalo testovat pětatřicet a devět z nich vstoupilo do třetí, závěrečné fáze testování. Několik výrobců už také zveřejnilo výsledky klinických studií, byť zatím samozřejmě jde jen o první a druhou fázi testování. Právě na základě těchto zpráv sepsal americký mikrobiolog Florian Krammer článek o ‚kandidátských‘ vakcínách, jehož předběžnou verzi uvolnil na svém webu prestižní vědecký časopis Nature,“ uvádí článek na tydenikhrot.cz.

„Krammer je vědec, a tak píše opatrně. Jeho závěr přesto zní: ‚Je nepochybně možné, že vakcíny s bezpečností a účinností prověřenou ve třetí fázi klinického testování by se mohly dostat na trh už v roce 2020.‘“

Jenže i funkční a bezpečná vakcína může přinést další otázky. Nevíme, ani nemůžeme vědět, jak dlouho lidem imunita získaná očkováním vydrží. Nejspíš jako po prodělaném onemocnění, ale zatím je tu virus mezi námi krátkou dobu, tak zkušenosti chybí, a to je něco, co se nedá urychlit.

„Podle Krammera je proto možné, že šířit SARS-CoV-2 budou i naočkovaní lidé. Prakticky všechny vakcíny je kromě toho nutno podávat nadvakrát, a tak bude celosvětově potřeba skoro 16 miliard dávek. Jak rychle se podaří toto ohromující množství vyrobit a rozvézt po světě, je samozřejmě otázka; o to větší, že se mohou lokálně objevit nečekaná ‚úzká hrdla‘ – třeba nedostatek mrazicích boxů, skleněných ampulí či injekčních stříkaček.“

Můžeme se tedy – po našich dosavadních zkušenostech – dočkat i toho, že vakcína bude, ale nebude fungovat to ostatní.

Reportermagazin.cz píše, že z kandidátů na novou vakcínu se jich více než čtyřicet se testovalo na lidech a jedenáct vakcín postoupilo do závěrečné třetí fáze klinického testování.

„Cesta k bezpečné a zároveň účinné vakcíně však není přímá ani zaručená. Jeden z evropských favoritů, projekt Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca, musel být v září pozastaven kvůli zdravotním komplikacím jednoho z testovaných dobrovolníků. Společnost Moderna, která chtěla začátkem listopadu požádat o mimořádné schválení své vakcíny ve Spojených státech, žádost minimálně o měsíc odsunula. A ruská vakcína Sputnik V, pojmenovaná po sovětských družicích dobývajících vesmír, sestoupila z politických deklarací na nižší oběžnou dráhu: V Rusku byla formálně registrována po testech na 76 vojácích, teprve posléze mělo testování proběhnout standardněji na desítkách tisíc dobrovolníků.“

Server Vitalia.cz upřesňuje, jak jsme na tom v Evropě: „Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) zahájil další průběžné hodnocení vakcíny proti nemoci covid-19. Informuje o tom Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Jedná se o vakcínu s označením BNT162b2 vyvíjenou společností BioNTech ve spolupráci s firmou Pfizer.

Vakcíny proti nemoci covid-19 jsou podle legislativy povinně registrovány centralizovaně. To znamená, že tyto registrace neuděluje český SÚKL ani v jiných zemích Evropy tamní národní regulační autority, ale Evropská komise na základě odborného zhodnocení EMA… Do procesu tzv. průběžného hodnocení již vstoupila první vakcína, a to vakcína vyvíjená společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Během pár dnů se tak již jedná o druhý typ vakcíny proti covid-19 v této fázi.“

Jinde ale přílišnými ohledy netrpí, a dali se rovnou do očkování, ať se stane cokoli: „Do Venezuely dorazila první dávka ruské vakcíny proti nemoci covid-19, vakcína nazvaná Sputnik V tam bude testována ve třetí fázi klinických studií. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na venezuelskou viceprezidentku Delcy Rodríguezovou. Podle ministerstva zdravotnictví se začne vakcína testovat v Caracasu už tento měsíc. ‚Je s podivem, že svět neuznává roli, kterou sehrálo Rusko ve druhé světové válce, když porazilo fašismus. Nyní je Rusko opět vpředu, aby světu přineslo úlevu, zdraví, život,‘ prohlásila viceprezidentka venezuelské socialistické vlády ve státní televizi, když oznámila, že dorazila ruská vakcína. Ta se bude v Caracasu testovat na asi 2000 lidech.“ (ČTK, iRozhlas.cz)

To je ovšem přístup, který ve vyspělých zemích zřejmě nenalezne pochopení. Jde o to, aby vakcína pomohla a nezpůsobila nějaké pohromy. S vítězstvím v druhé světové válce to nemá co dělat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner