Boj proti Babišovi je bojem proti Le Penové, říká Sobotkův poradce Novotný

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka  (ČTK)

Expremiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | FOTO: ČTK

Poradce premiéra Bohuslava Sobotky Oto Novotný si myslí, že Milan Chovanec vše až příliš řeší z pohledu bezpečnosti, a přehlíží tak mnohem vážnější problémy ve společnosti. Andreje Babiše zase hodnotí jako manipulátora, který svým populismem ohrožuje demokratické rozhodování. Boj proti Babišovi je tak podle něj bojem proti Le Penové, Trumpovi, Kaczynskému či Putinovi.

Sekuritizace sociálně demokratické politiky je problémová, protože odvádí pozornost od jiných, podstatnějších otázek společnosti, uvedl Novotný v rozhovoru pro DVTV. Migrační krize vyvolává v lidech určitý strach, paniku a obavy, někteří politikové místo toho, aby se snažili tuto atmosféru zklidnit a zmírnit, tak se na ní snaží získat politické body. Podle Novotného to není dobrý směr, kterým by se měla politika ČSSD ubírat.

Roli poradce vnímá jako konzultativní, může poradit, ale nemůže si vynucovat, aby se někdo podle těchto doporučení choval. Politik se podle něj rozhoduje sám na základě mnoha dalších faktorů.

V ČSSD jsou podle poradce dvě křídla, liberálnější, které podle Novotného představuje Lubomír Zaorálek či Sobotka, a konzervativní, do něhož by zařadil například Milana Chovance, tyto dvě skupiny mají rozdílné kulturně politické postoje a přístupy, které se promítají například i do řešení migrační krize. Podle Sobotkova poradce to však neznamená, že by tato dvě křídla spolu nemohla spolupracovat, spojuje je totiž řada socioekonomických otázek.

Novotný také stále vidí v sociální demokracii potenciál, ačkoli v současnosti její vliv klesá. Sestupný trend voličské podpory je podle něj dlouhodobý a započal již v průběhu roku 2009. Dneska je ten zlom sice silnější, ale navazuje na dlouhodobější trend, který se netýká pouze České republiky, ale i sociálně demokratických stran v jiných zemích Evropy. Boj proti Babišovi je tak podle něj bojem proti Le Penové, Trumpovi, Kaczynskému či Putinovi.

Andrej Babiš se po volbách nebude chovat demokraticky, jeho slova by měla být varující, uvedl Novotný. Exministra financí popisuje jako manipulátora a podvodníka, opírá se o slova Andreje Babiše, který lidem slibuje, jak vyřeší veškeré problémy, a zaštiťuje se bojem proti starým zkorumpovaným strukturám – podle Novotného jde o určitou manipulativní populistickou techniku. Jistá míra populismu je podle Novotného pochopitelná, nicméně Andrej Babiš již překračuje meze a ohrožuje demokratické rozhodování.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com