Boj proti sloupu totality. Lenka Procházková, České studny a Ne základnám v akci

(F24/ČT)

FOTO: F24/ČT

Lenka Procházková, kdysi disidentka, která dnes řeční na komunistických sedánkách, pokračuje ve svém jurodivém boji proti Mariánskému sloupu, který má být obnoven na Staroměstském náměstí. Sloup byl stržen v prvních dnech po vzniku Československa, neboť se nevědomý dav domníval, že ho kdysi postavili na oslavu bělohorského vítězství, což historicky není pravda, ale vysvětlujte si něco davu.

Teď Lenka Procházková a spol. avizovali tiskovou konferenci pod názvem Kdo prosazuje sloup totality, která se měla konat 7. 9., ale protože si jí zlovolný mainstream nepovšiml a národ je i následující den ráno neotřesen a neprobuzen, podívejme se aspoň na to, kdo patří k podporovatelům petice proti znovupostavení Mariánského sloupu. Je to samozřejmě Církev československá husitská, která to má tak nějak v popisu práce. Při svém vzniku její představitelé doufali, že se za první republiky stanou národní církví, což se nestalo a katolíci byli v Československu pořád největší náboženskou skupinou.

Pak je tu spolek Veritas, jehož moderátorem je evangelický farář ThDr. Petr Melmuk, Th.D. Veritas o sobě říká, že je nadkonfesní organizací, ale podle činnosti a osob jde o spolek protestantského smýšlení. Najdeme tu i spolek Exulant, který o sobě uvádí, že jeho cílem je „udržování a budování historické paměti založené na odkazu pobělohorských exulantů, vytváření a upevňování kontaktů mezi potomky a sympatizanty pobělohorských exulantů v různých státech…“

Dále je tu Křesťanská misijní společnost. Její modlitební témata za září také obsahují: „Za pokračující ochranu ČR před pohromami, terorem, islamizací, ať ze školství odejdou šiřitelé bludných ideologií a do osnov i praxe se vracejí zdravé hodnoty a úcta k nim.“ Chybí výčet bludných ideologií.  V červenci „ať jsou během evangelizací v ulicích lidé uzdravováni a osvobozováni a dějí se zázraky“. To je samozřejmě správné.

Pak jsou tu ještě České studny. Není to název žádné víkendové novinové přílohy pro fanoušky zahradkářského vyžití. Kdo tedy nikdy neslyšel o Českých studnách, tak na svých stránkách se spolek charakterizuje: „Spolek České studny je neziskovou organizací zaměřenou na objevení identity a kořenů našeho národa, se záměrem umožnit široké veřejnosti nový pohled na české dějiny i naše národní dědictví…“ Dále se připomíná Hus, Komenský a Bible kralická. Co je tom ten nový pohled, který jsme ještě neměli, těžko říci.

Mezi protestantskými spolky nostalgického či charizmatického ražení se náhle objevuje hnutí Ne základnám. Asi proto, že Mariánský sloup dost připomíná raketu. A nakonec Nový život – Primenet ops. NŽ deklaruje cíl: „Chceme věřícím podnikatelům a lidem působícím v oblasti podnikání pomáhat žít vyrovnanějším životem v osobní, profesní i duchovní oblasti.“ Zaujmout může „Propagační a vzdělávací kampaň ‚Husovy stopy‘ ve školách a dalších organizacích“. Co měl zrovna Hus společného s podnikáním, by stálo za zvláštní úvahu, ale snad potěší jeden prvek této kampaně: „Jedná se o nalepovací plochy na podlahy škol, muzeí, knihoven a obchodů ve tvaru velkých husích stop, kde na konci je letící husa s nápisem ‚600 let žije mezi námi‘ a odkaz na webové stránky husovystopy.cz.“ Cituje se Husův výrok, „že ačkoli je husa pták domácí, hloupý a nelétavý vysoko, přesto se nedal zastrašit klatbou a začal létat“. Bylo by škoda, aby nechala Lenka Procházková takový podnět nepovšimnutý.

No dobře.

Je asi zbytečné to pořád opakovat, ale Mariánský sloup postavili Pražané jako dík za vítězství nad Švédy, kteří předtím plenili druhý břeh Vltavy a studenti jim zabránili dostat se přes Karlův most na Staré Město. Tam by zřejmě vojáci, ve které exulanti vkládali tolik nadějí, ve své činnosti pokračovali. Asi tak se to má se sloupem totality.

Ještě by to chtělo nějak zapojit Generální svaz palestinských studentů. Přinejmenším by se jim takové mariánské modlářství mohlo taky hnusit a mohlo by se jim říct, že sloup dotoval Izrael a Američani. Na chvíli by se v rámci internacionály pominulo, že někteří z nich jsou možná muslimové. S nimi si to vyřídí Lenka Procházková a spol. až potom, pokud nebudou mít nějaké polehčující okolnosti. Třeba by s nimi někdo z hnutí Ne základnám mohl navázat kontakt.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]