Česká republika musí čelit přívalu dezinformací, přicházejících jako součást hybridní války Ruské federace proti Západu. Pracuje se na sofistikovaném systému jejich potírání. Vzhledem k tomu, jak hluboko poklesla politická kultura, však bude ten boj marný. Dezinformace totiž začal cílevědomě užívat Andrej Babiš ve své volební kampani a udělal z nich součást politické kultury.
Pan velkouzenář umístil na sítě fotografie s – mezi šiřiteli dezinformací oblíbenou – větou, že to odněkud přišlo, a že oni vlastně za to nejsou zodpovědní.
Došlo WhatsAppem
„Došlo WhatsAppem. Jestli je to pravda, tak díky.“ A k tomu fotografie politiků vládní koalice s falešnými výroky, že budou Babiše volit v prezidentských volbách.
Dva příklady – Petr Fiala: „V EU to teď nezvládáme. Potřebuju silného a zkušeného parťáka. Proto budu volit Andreje Babiše.“ Markéta Pekarová Adamová: „Budu volit Babiše. Nerada to přiznávám, ale on jediný má zkušenost, jak zvládnout krizi.“
Vítězkou té soutěže se jednoznačně stala právě ona. Babišovi totiž na twitteru odpověděla: „Musím říct, že mě jednání Andreje Babiše velice zklamalo. Včera večer jsme se u francouzského vína z jeho osobních vinic jasně domluvili, že má podpora je ryze diskrétní a nebude ji zveřejňovat. Svůj slib bohužel opět porušil. Nemůžu v tom případě jinak, než své rozhodnutí změnit a svou podporu vyjádřit panu Baštovi. Ráda bych vyzvala i všechny, kteří dosud důvěřovali panu Babišovi, aby můj příklad následovali,“ napsala předsedkyně TOP 09. Což mi připadá fakt dobré. Zato hodně divná je odpověď partaje pana velkouzenáře: „Z komentáře je evidentní, že jde o vtip,“ uvedl mluvčí ANO Martin Vodička.
Kde končí sranda?
Byl pátek třináctého, léto 2013. Policie mi sdělila obvinění, že jsem se dopustil trestného činu šíření toxikomanie zvláště účinným způsobem – tiskem, za což hrozí až pět let vězení. Skutková podstata mého činu spočívala v tom, že jsem v časopise, pro který jsem tehdy pracoval, dal k (záměrně) neostré umělecké fotografii dívky s jointem popisek „4D obrázek. Pro zaostření vykuřte jeden gram.“ Když mi v Bartolomějské ulici snímali otisky prstů a brali vzorky DNA, pochopil jsem, že to policie myslí vážně. A to i přesto, že přímo v té větě bylo napsáno, že je to vtip. Vysvětlení, že čtvrtá prostorová dimenze opravdu neexistuje, policie neakceptovala. Je to deset let.
Za těch deset let se informační neurčitost skokově zvýšila snad stokrát. Deset let silného provozu sociálních sítí a primitivizace veřejného prostoru zcela posunula meze možného. Kdybych někde napsal v roce 2000 frázi „k**da sem, k**da tam, řekl prezident,“ šlo by o vtip. Když to napíšu dneska, je to připomenutí největšího reálného státnického výroku prezidenta Miloše Zemana.
Ne, z těch obrázků s falešnými výroky státníků není poznat, že jde o vtip. U chytřejších vzbudí orientační reakci – vyvolá kognitivní disonanci (napadne je „tohle Fiala nikdy neříkal a fakt to k němu nesedí“) a prozkoumají, co je to za pitomost. A pak si povzdechnou – no jo, zase Andrej. Voliči ANO nepatří občas mezi vzdělané a pronikavě inteligentní lidi, a že v naší politice někdo otočil na pětníku? To z těch dam v letech, které Babiš na svém turné objížděl, pamatuje každá nejméně pětkrát. Takže nějaká – nevím jaká – část voličů prostě bez zkoumání nějak do paměti zabuduje „hele Fiala bude volit Babiše“ a jede po facebookové zdi dál.
Řetězové e-maily
Slovy mluvčího ANO „v běžném newsletteru s dotazníkem, který posílá hnutí ANO 45 913 lidem s jejich souhlasem“ a který odešel těsně před druhým kolem, dle Seznam Zpráv Babiš varuje před: „Zvyšování daní. Snižování penzí. Zvyšování věku odchodu do důchodu. Snižování rodičovské. Zvyšování DPH. Omezování sociálních dávek. Zdravotní péče pro bohaté. Zavedení školného. Zrušení stavebního spoření. Omezování svobody slova.“
Seznam dal okomentovat Babišův e-mail voličům ministru Jurečkovi – a ukázalo se, že jde o text vygenerovaný stejně, jako generují Rusové dezinformace v jejich válce proti Západu. Ke každému výroku z Babišova e-mailu je někde dohledatelná – byť třeba zcela marginální – zmínka někoho z vládní koalice. To, co ten konkrétní člen vlády říká, je ovšem náznak, nakousnutí toho, že budeme muset nějak zapracovat na důchodové reformě. Protože na to, jak jsou nyní důchody nastavené, prostě nemáme. Neupřesní jak, nebo že se uvažuje o pozdějším odchodu do důchodu, který se ale nemá třeba mé generace ještě vůbec dotknout ani v prvních plánech. A Babiš z toho zrnka, semínka informace udělá vzrostlý strom – „Snižování penzí. Zvyšování věku odchodu do důchodu.“ To je přesně metoda, jak se dělají nejúčinnější dezinformace. Zrnko pravdy, které před čtenáři zdánlivě legitimizuje horu na ni nalepených vyfantazírovaných nesmyslů.
Andrej Babiš zapojil do své prezidentské kampaně běžně užívané dezinformační metody. Jak v takové politické kultuře bojovat proti dezinformacím z ruského hybridního útoku?