Boj s koronavirem kávou v pytlíku. Absurdní nařízení vlády neberou konce

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)  (ČTK)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Není dne, kdy by si někdo z členů vlády nepostěžoval, že lidé neberou jejich nařízení vážně. Možná se ale není čemu divit. Množství nesmyslných zákazů a příkazů, které z ministerstev přicházejí a odcházejí, už začíná být přes čáru. Po zmatcích s prodejem piva v PET lahvích byl zakázán také prodej nealkoholických nápojů s sebou. Kávu v kelímku tak zákazník v některých provozovnách dostane pěkně do pytlíku, aby po cestě domů nemohl tajně usrkávat.

Zmatky kolem usnesení vlády nejsou pravděpodobně zdaleka u konce. U toho posledního si asi málokdo nepřidal jako Alenka v říši divů. Z aktuálního nařízení totiž vyplývá, že vláda zakázala také prodej nealkoholických nápojů s sebou. V praxi to znamená, že veškeré nápoje si zákazník musí vypít přímo v provozovně, kde je zakoupil.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je cílem, aby se lidé neprocházeli po ulicích nebo vánočních trzích s kelímky s nápoji. Vláda si ale zřejmě vůbec neuvědomuje, že její opatření jsou už naprosto chaotická a nikdo se v nich prakticky nemůže vyznat. Téměř každodenní změny jsou obrovský problém, protože lidé už nevědí, co mají vlastně dodržovat.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Aby toho nebylo málo, nepochopitelnou situaci podtrhnul vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček, který nápad svého vládního kolegy Blatného označil za vrchol absurdity. „Tohle se prostě ministerstvu zdravotnictví nepovedlo. Je potřeba to opravit. V pondělí na vládě si k tomu řekneme víc. Musí se to vyjasnit,“ řekl Hamáček pro CNN Prima NEWS.

Ministerstvo zdravotnictví přitom Hamáček hájil slovy, že se občas něco nepovede. Podobná rozhodnutí ale podle něj podkopávají úsilí vlády a lidé se jim smějí. „Když si můžu koupit plechovku coly, tak to mi asi taky nikdo nezabrání, abych ji vypil na ulici. Chápu, že primární boj byl proti tomu, aby se lidé shlukovali u okýnek a popíjeli alkoholické nápoje. Ale tohle už je moc,“ doplnil Hamáček.

Pan ministr má jistě pravdu, vláda vypadá jako neschopná partička, která je k smíchu. Otázkou zůstává, zda to není pravda. V boji s pandemií koronaviru ale potřebujeme silný tým, který má důvěru veřejnosti. V opačném případě nemůžeme nerovný souboj s nemocí nikdy vyhrát. Sestava kabinetu Andreje Babiše ale o důvěru občanů už dávno přišla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články