Boj s ohněm v Národním parku České Švýcarsko stále pokračuje

S hašením požáru v Hřensku pomáhly i helikoptéry  (HZS Ústeckého kraje, se souhlasem)

S hašením požáru v Hřensku pomáhly i helikoptéry | FOTO: HZS Ústeckého kraje, se souhlasem

Již čtvrtým dnem pokračuje hašení rozsáhlého požáru v Národním parku České Švýcarsko. Podle hasičů se přes noc požár výrazně nerozšířil, a nyní tak pracují na ploše o rozloze asi 1000 hektarů. Své domovy muselo opustit už asi 450 lidí z obcí Mezná, Mezní Louka a Vysoká Lípa u Jetřichovic.

„Stále zasahujeme na ploše 5×2 kilometry,“ oznámili hasiči na twitteru. V nočních hodinách se zaměřovali na likvidaci malých ohnisek na skalách přímo nad Hřenskem a také na požární obranu evakuovaných obcí. Díky nasazení se také daří držet oheň v dostatečné vzdálenosti od zatím neevakuované obce Janov. Hlavní hasební práce probíhají na skalách přímo ve Hřensku, kde hasiči k likvidaci ohnisek používají i automobilové žebříky.

Rozsáhlý požár v okolí Hřenska (HZS ÚK se svolením autora)

Již včera odpoledne se k leteckému hašení připojil vrtulník z Polska, dnes ráno doplnil kolegy z Česka a Polska i vrtulník ze Slovenska, který večer přistál na letišti v Ústí nad Labem.

„Obec Mezná je zahalená štiplavým kouřem. Pod penzionem Na Vyhlídce vyhořel jeden z domů. Některé z domů požárům podlehly. Hasiči musí šetřit vodou, a proto především brání požárům v jejich šíření,“ uvedl svědectví svého reportéra Ľubomíra Smatany iRozhlas.cz.

Již v průběhu noci se do vytváření protipožárních pásů, které mají zabránit šíření ohně, zapojily už tři harvestory firmy Lesy České republiky. „Postupují velmi rychle, udělaly velký kus práce. Pokračovat budou i během dnešního dne podle pokynů velitele zásahu,“ upozornil ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Ústecký kraj vyhlásil kvůli požáru zákaz vstupu do lesů na svém území, uzavřen tak je i Národní park České Švýcarsko. Národní park bude zcela uzavřen, dokud nebude možné zjistit stav postižených oblastí. Poté bude rozhodnuto, které části parku se znovu zpřístupní.

Ani lesní požár v Národním parku Saské Švýcarsko na německé straně u hranic s Českem stále není zcela pod kontrolou. V Německu hoří podle agentury DPA les asi na rozloze 250 hektarů, ale nejsou ohroženy žádné obydlené oblasti. Na německé straně se v noci do boje s ohněm zapojilo 148 hasičů a záchranářů, a to včetně průzkumné policejní helikoptéry.