Boj s terorismem v Belgii: Ženu odsouzenou na 15 let pustili po 4 měsících kvůli byrokracii

Ilustrační foto ()

Fatima Aberkanová, kterou média přezdívají Matka džihádu, byla odsouzena k 15 letům v belgickém vězení. Plánovala útoky v USA, ale také právě v Belgii. Jenže nyní byla propuštěna – po pouhých 4 měsících – podle listu Dernier Heure kvůli byrokracii tamních úřadů.

Advokát Aberkanové Cedric Moisse se proti rozsudku na jaře odvolal k belgickému nejvyššímu soudu, ten měl věc projednat do pěti měsíců. To se však nestalo. Advokát proto podal protest, protože soud překročil „rozumnou dobu“. Výsledkem tak je, že odvolací soud musel odsouzenou pětapadesátiletou džihádistku propustit.

Advokát mohl např. tvrdit, že se Fatima Aberkanová nikdy nepokusila utéct z Belgie, ačkoli k tomu měla mnoho příležitostí. Dosud také nebyla zatčena. Teroristka se zavázala, že bude navštěvovat centrum určené pro radikály, kde má dojít k odradikalizování dotčených osob. Musela také slíbit, že neopustí belgické území a nebude hledat informace na radikálních serverech. Dále musela odevzdat svůj belgický i marocký pas, musí se hlásit pravidelně na policii a nesmí vycházet z domu od 22 hodin večer do 6 ráno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]