Boj za Bečvu nevzdáme! Proč ani po roce neznáme viníka ekologické katastrofy?

Uhynulé ryby z Bečvy (2020) (ČTK)

Uhynulé ryby z Bečvy (2020) | FOTO: ČTK

Kvůli ekologické katastrofě na Bečvě jsem se v poslanecké sněmovně obracel na vládu opakovaně. Dost dlouho trvalo, než se nám, přes odpor poslanců ANO a KSČM, podařilo sestavit parlamentní vyšetřovací komisi. Vznikla i petice občanů, kterou podepsaly tisíce lidí. Za tu dobu uplynulo v těžce zkoušené řece mnoho vody. Pochybnosti, které v souvislosti s desítkami tun uhynulých ryb oprávněně vyvstaly, však vláda ani po roce nerozptýlila. Stále nemáme spolehlivé výsledky vyšetřování a řada otázek zůstává nezodpovězena.

Tento týden jsme se s kolegou Stanislavem Blahou setkali s panem Stanislavem Pernickým, který byl jako jeden z prvních u otrávené řeky. Zkušenému rybáři se hned od počátku nezdál postup vyšetřujících, kteří bezprostředně po katastrofě nešli proti proudu řeky až do místa, kde by našli živé ryby.

Benešík/KDU
Poslanci Benešík a Blaha s rybářem Stanislavem Pernickým u řeky Bečvy (25. 8. 2021)

S profesorem Jakubem Hruškou, vedoucím Oddělení biogeochemických a hydrologických cyklů Akademie věd ČR, nedávno provedli experimentální pokus u výpusti z areálu rožnovské Tesly, která byla vyšetřovateli označena jako zdroj znečištění Bečvy. Vylili u jezu sůl a zkoumali, kde se smíchá s vodou. Podle jejich závěrů není možné, aby ryby hynuly až po třech a půl kilometrech od této výpusti. Místo, kde rybáři našli první otrávené ryby, dělí od rožnovského kanálu kromě této vzdálenosti i pět peřejí a dva velké jezy.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Výsledky svého pokusu prezentovali oba pánové zmíněné parlamentní vyšetřovací komisi. Vláda si může být jista, že se poslanecká sněmovna bude této katastrofě dále věnovat. I my poslanci totiž máme o vyšetřování vážné pochybnosti. Vzbuzuje je například fakt, že jako možný zdroj znečištění byla z okruhu podezřelých vyřazena už jeden den po havárii meziříčská chemička DEZA z holdingu Agrofert.

Česká inspekce životního prostředí, spadající pod ministra Brabce z ANO, tak měla o věci jasno o tři dny dříve, než se o výskytu kyanidu v řece a zdravotních rizicích s tím spojených dozvěděli místní občané! Je opravdu možné vyloučit tak rychle jako případný zdroj znečištění firmu, prokazatelně disponující kanálem umožňujícím vypouštění kyanidy obsahující odpadní vodu z čističky přímo do toku řeky?

Občasný výlet do zahraničí stárnoucího Miloše Zemana vždy potěší (Vídeň, 10. 6. 2021) (ČTK/AP/Lisa Leutner)

Nejde jen o pochybnosti o postupu orgánů bezprostředně po katastrofě. Jak máme mít důvěru v instituce, které nejsou schopny ani za rok odhalit toho, kdo kyanid do řeky vypustil? Jak by stát zajistil bezpečí občanů například po teroristickém chemickém útoku na zdroje pitné vody, tedy v situaci, kdy by bylo nutno zjistit zdroj znečištění bleskově? Přístup inspekčních orgánů i vyšetřovatelů se musí změnit. Nová vláda by měla iniciovat v zájmu účinnější ochrany přírody i legislativní změny.

Boj za Bečvu nevzdáme! Přírodu máme jen jednu a lhostejnost k ní by se nám mohla šeredně nevyplatit!

Ondřej Benešík je místopředseda KDU-ČSL, poslanec a předseda Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]