Boj za Bečvu nevzdáme! Proč ani po roce neznáme viníka ekologické katastrofy?

Uhynulé ryby z Bečvy (2020) (ČTK)

Uhynulé ryby z Bečvy (2020) | FOTO: ČTK

Kvůli ekologické katastrofě na Bečvě jsem se v poslanecké sněmovně obracel na vládu opakovaně. Dost dlouho trvalo, než se nám, přes odpor poslanců ANO a KSČM, podařilo sestavit parlamentní vyšetřovací komisi. Vznikla i petice občanů, kterou podepsaly tisíce lidí. Za tu dobu uplynulo v těžce zkoušené řece mnoho vody. Pochybnosti, které v souvislosti s desítkami tun uhynulých ryb oprávněně vyvstaly, však vláda ani po roce nerozptýlila. Stále nemáme spolehlivé výsledky vyšetřování a řada otázek zůstává nezodpovězena.

Tento týden jsme se s kolegou Stanislavem Blahou setkali s panem Stanislavem Pernickým, který byl jako jeden z prvních u otrávené řeky. Zkušenému rybáři se hned od počátku nezdál postup vyšetřujících, kteří bezprostředně po katastrofě nešli proti proudu řeky až do místa, kde by našli živé ryby.

Benešík/KDU

Poslanci Benešík a Blaha s rybářem Stanislavem Pernickým u řeky Bečvy (25. 8. 2021)

S profesorem Jakubem Hruškou, vedoucím Oddělení biogeochemických a hydrologických cyklů Akademie věd ČR, nedávno provedli experimentální pokus u výpusti z areálu rožnovské Tesly, která byla vyšetřovateli označena jako zdroj znečištění Bečvy. Vylili u jezu sůl a zkoumali, kde se smíchá s vodou. Podle jejich závěrů není možné, aby ryby hynuly až po třech a půl kilometrech od této výpusti. Místo, kde rybáři našli první otrávené ryby, dělí od rožnovského kanálu kromě této vzdálenosti i pět peřejí a dva velké jezy.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Výsledky svého pokusu prezentovali oba pánové zmíněné parlamentní vyšetřovací komisi. Vláda si může být jista, že se poslanecká sněmovna bude této katastrofě dále věnovat. I my poslanci totiž máme o vyšetřování vážné pochybnosti. Vzbuzuje je například fakt, že jako možný zdroj znečištění byla z okruhu podezřelých vyřazena už jeden den po havárii meziříčská chemička DEZA z holdingu Agrofert.

Česká inspekce životního prostředí, spadající pod ministra Brabce z ANO, tak měla o věci jasno o tři dny dříve, než se o výskytu kyanidu v řece a zdravotních rizicích s tím spojených dozvěděli místní občané! Je opravdu možné vyloučit tak rychle jako případný zdroj znečištění firmu, prokazatelně disponující kanálem umožňujícím vypouštění kyanidy obsahující odpadní vodu z čističky přímo do toku řeky?

Občasný výlet do zahraničí stárnoucího Miloše Zemana vždy potěší (Vídeň, 10. 6. 2021) (ČTK/AP/Lisa Leutner)

Nejde jen o pochybnosti o postupu orgánů bezprostředně po katastrofě. Jak máme mít důvěru v instituce, které nejsou schopny ani za rok odhalit toho, kdo kyanid do řeky vypustil? Jak by stát zajistil bezpečí občanů například po teroristickém chemickém útoku na zdroje pitné vody, tedy v situaci, kdy by bylo nutno zjistit zdroj znečištění bleskově? Přístup inspekčních orgánů i vyšetřovatelů se musí změnit. Nová vláda by měla iniciovat v zájmu účinnější ochrany přírody i legislativní změny.

Boj za Bečvu nevzdáme! Přírodu máme jen jednu a lhostejnost k ní by se nám mohla šeredně nevyplatit!

Ondřej Benešík je místopředseda KDU-ČSL, poslanec a předseda Výboru pro evropské záležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]