Bojí se Andrej Babiš Pirátů, že musí manipulovat ve svém Čau lidi?

Eric Drooker

Premiér Andrej Babiš ve svém nedělním videu “Čau lidi” věnoval velké množství času pomlouvání opozičních stran – především Pirátů. Andrej Babiš, který má podle serveru ověřujícího pravdivost výroků na základě objektivních a dohledatelných faktů Demagog.cz pouze 48 % pravdivých výroků, kritizuje absurdně opozici za lži (například Ivan Bartoš má přes 75 % pravdivých). Pojďme si tedy rozebrat, co ve videu, které z velké části věnuje Pirátům, říká.

Nejdříve se snažil hodit na opozici vinu za neschválení zákazu klecového chovu slepic, který zatrhli poslanci hnutí ANO, naopak Piráti byli ti, kteří se snažili projednání návrhu proti týrání zvířat na jednání sněmovny předřadit. Údajně jsme mohli daný zákon schválit ve čtvrtek místo mimořádné schůze. Premiér by měl ovšem vědět, že standardně dle jednacího řádu není možné projednávat zákony ve třetím čtení ve čtvrtek. Navíc poslanci ANO již ve středu hlasovali pro předčasné ukončení 54. schůze s množstvím neprojednaných návrhů.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Následně se snažil kritizovat mimořádnou, 56. schůzi, která měla několik bodů včetně řešení koronavirové nákazy v dolech OKD, jejichž vlastníkem je přes Ministerstvo financí stát. Pirátská zastupitelka Karviné Zuzana Klusová upozorňovala na riziko v dolech OKD již od března. Na květnové schůzi sněmovny arogantně odbyl pirátské upozornění moravskoslezský hejtman Vondrák. Kdyby rad Pirátů vyslyšel, mohla být nyní koronavirová situace na Karvinsku výrazně lepší. Premiér se dále snažil relativizovat nefunkčnost chytré karantény, jejíž dopracování požadují Piráti.

Údajně je premiérovi líto zrušení čtvrtečních interpelací, na které navzdory zákonu většinou nechodil, a když náhodou přišel, tak odpovídal na něco jiného, než se ho poslanci ptali. Dále se snažil zlehčovat práci opozice během koronavirové krize. Naopak Piráti byli aktivní více než během standardního režimu sněmovny. Přitom premiér vyzdvihuje fungování aplikace eRouška, na jejímž vývoji se právě podíleli také pirátští dobrovolníci.

Největší manipulací celého videa Andreje Babiše byla kritika pátečního jednání ohledně plánu oživení EU. Andrej Babiš se pustil do projevu pirátského poslance Františka Kopřivy, ze kterého údajně pochopil, že Piráti chtějí v Evropě milióny migrantů. Poslanec Kopřiva přitom během celého jednání neřekl o migrantech ani jedno slovo. Tato manipulace, která má strašit lidi a vytvořit negativní emoci proti Pirátům na základě lži, a tak lidem neznalým pravdy ukázat na uměle vytvořeného nepřítele společnosti po vzoru demagogů z východní Evropy, rozhodně není hodná premiéra demokratické země. Následně přidává i kritiku ohledně plánu na oživení EU, kde ho přitom Piráti vyzývají k vyjednání výhodných podmínek pro Českou republiku. Česká republika podle modelů Evropské komise pravděpodobně bude čistým příjemcem pomoci, proto de facto nebude pravděpodobně Itálii nic platit. Oživení ekonomik zemí EU je zásadní pro ekonomiku České republiky, kdy exportujeme přes 84 % výrobků právě do zemí Evropské unie.

Nepodložená kritika Andreje Babiše namířená proti Pirátům značí spíše to, že se Andrej Babiš bojí rostoucích preferencí Pirátů, kteří se snaží dělat odpovědnou politiku pro lidi na základě spolupráce se skutečnými odborníky a ne populistickou politiku pro své soukromé zájmy jako v případě Andreje Babiše.

Autor je poslanec za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články