Bojoval proti komunistům i EET, teď pomáhá ukrajinským umělcům. Rusové je cíleně likvidují, říká Ivo Hucl

Ivo Hucl. Živnostník, spisovatel a pořadatel kulturních akcí (Ivo Hucl / se svolením autora)

Ivo Hucl. Živnostník, spisovatel a pořadatel kulturních akcí | FOTO: Ivo Hucl / se svolením autora

Nadační fond Charon pomáhá ukrajinským umělcům. Fond vedený Ivo Huclem dosud podpořil několik básníků, spisovatelů, ale také novinářů nebo filosofů. „Je to naprosto nutné, protože ruský totalitní režim se již několikrát v dějinách pokusil inteligenci této země zlikvidovat. Osobnosti ukrajinské kultury byly stejně jako nyní vražděny, vězněny nebo vyháněny ze své vlasti,“ vysvětluje Ivo Hucl, který stojí za Nadačním fondem Charon. Veřejnosti je tento básník, organizátor kulturních akcí a provozovatel čajovny známý také bojem proti EET a peticí proti tomuto nástroji, kterou podepsalo několik desítek tisíc lidí.

Dále popsal, že Nadační fond Charon v souladu se svými stanovami podporuje představitele ukrajinské kultury a zejména ukrajinské umělce. „Současné Rusko je sice zosobněním povrchní brutality, nicméně jeho propagandisté si až příliš dobře uvědomují, že právě kultura a umění se mnohdy stává zdrojem nezávislého myšlení a národního sebeuvědomování. Neboli skrytým pokladem rezistence. Poezie vždy představuje svobodu,“ vysvětluje Ivo Hucl.

(Týdeník FORUM)

Nadační fond Charon prostřednictvím lokálních koordinátorů hledá možnosti, jak co nejvíce pomoci významným reprezentantům ukrajinského kulturního světa. Zatím pomohl těmto lidem: Oleksandr Mymruk, spisovatel a novinář, Julia Stakhivska, výtvarnice a designérka, Vasilij Rjabko, rockový hudebník, Ljuba Jakymčuk, básnířka a scénáristka, Iya Kiva, básnířka a překladatelka, Oleksii Yeskov, hudebník a učitel, Oleh Kotsarev, spisovatel a novinář, Ivan Kolomiets, básník a filosof, vlastním jménem Vano Krueger, Olena Vashechnko, vedoucí katedry bohemistiky na univerzitě v Kyjevě, lektorka a překladatelka, Olena Herasymiyk, básnířka, Yaryna Chronoguz, básnířka a performerka, Elizaveta Zarikova, básnířka a hudebnice, Svitlana Povaliaieva spisovatelka, Igor Astapenko, básník, Olha Kalinina, básník, Ihor Mitrov, básník.

Podle Ivo Hucla Charon usiluje a bude usilovat o formy takové pomoci, které mají být určeny konkrétním spisovatelům, básníkům, filosofům, hudebníkům, novinářům. „Neznamená to, že bychom měli činit dobré skutky. Stačí, když zůstaneme věrni sami sobě,“ uzavřel básník.

Číslo účtu Nadačního fondu Charon je 59021930/8030.

Ivo Hucl provozuje na Plzeňsku čajovnu, organizuje kulturní akce, před rokem 1989 působil v undergroundu, sledovala ho StB. Nadační fond Charon založil v roce 2017, jeho první akcí bylo nashromáždění financí na zakoupení invalidního vozíku pro básníka, hudebníka a výtvarníka Pavla Zajíčka, známého především z undegroundové kapely DG 307.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]