Bojovat proti Babišovi a pak mu pomáhat. Psát do Lidových novin už by nemělo být normální

István Léko. Přítel Andreje Babiše a bývalý šéfredaktor Lidových novin (ČTK)

István Léko. Přítel Andreje Babiše a bývalý šéfredaktor Lidových novin | FOTO: ČTK

Bohumil Kartous před časem vystupoval na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii na pražské Letné. Když poté člověk otevře Lidové noviny, je poněkud zarážející, že v nich objeví jeho text. Opravdu stále existuje tolik lidí, kteří nechápou, že legitimizací listu, který je používán k dehonestaci Babišových kritiků i k otevřeným lžím, Babišovi naopak pomáhají?

“Já mám ty Lidovky rád, je to tradice. Kupoval si je dědeček, četli jsme je v samizdatu…” Asi nejčastější argument těch, kdo se Babišových novin ještě dnes zastávají. Jenže žádné tradiční Lidové noviny už nemáme. Deník Karla Čapka a Eduarda Basse je pryč a připravil nás o něj Andrej Babiš a jeho ansámbl zaměstnanců propagandistického oddělení holdingu Agrofert. Největší fake news z titulní strany je nápis „nezávislý deník“, který se stále nachází přímo pod legendárním logem.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Je úplně jedno, jestli to pan Kartous nebo třeba pan Uhde myslí se svými články dobře. Tytéž texty vycházejí nejen vedle skandálních dezinformací z pera Ondřeje Koutníka a Martina Shabu (můžeme jmenovat překrucování zprávy OLAF, útoky na politické konkurenty nebo třeba snahu o kriminalizaci představitelů firmy Oleo Chemical, kterou chtěl Babiš koupit), vedle oslavných ód na Babiše od šéfredaktora LN a jinak dlouholetého premiérova kamaráda Istvána Léka, ale třeba také vedle přispěvatele ruských webů Jana Schneidera, který dokáže smíchat ruskou propagandu s tvrzeními o tom, že Babiš nebyl agent StB a že Čapí hnízdo nebyl podvod. To vážně nestačí?

Není možné chtít bojovat proti Babišovi a snažit se o zachování svobody a demokracie v naší zemi, a zároveň podporovat fungování té obrovské mašinérie zvané vydavatelství Mafra. Není jasné, jak dlouho ještě bude trvat, než některým lidem dojde, že dělají Babišovu režimu užitečné idioty, ale doufejme, že brzy. Fakt, že si tito lidé neuvědomují, že posilováním Babišových médií pomáhají zejména oslabování férové politické soutěže, je opravdu velmi smutný. Nebo snad někdo z ODS, Pirátů, TOP 09 či KDU-ČSL vlastní nějaké vydavatelství? Ne.

Předseda federální vlády Lubomír Štrougal při četbě denního tisku (Facebook "Předseda vlády Lubomír Štrougal")

V České republice existuje spousta slušných médií s velkým dosahem, která běžně dávají prostor demokratické části společnosti. K čemu je někomu přispívání do Lidových novin? Kvůli penězům? Kvůli dojmu ze značky? Jenže právě kvůli tomuto dojmu Babiš Lidové noviny koupil. Chtěl si naklonit intelektuály. A zjevně se mu to pořád ještě daří: Díky tomu, že lidé obdivují paní Machalickou, paní Šustrovou, pana Olivu…

Až se budou tihle autoři, co rádi říkají, že “nikdo nám ale neříká, co máme psát”, divit, cože se to v naší zemi stalo, nezbývá než jim doporučit, aby začali u sebe. Andrej Babiš je stále ještě premiérem s velkou podporou zejména díky tomu, že vlastní média. Udělal z nich svoji hlásnou troubu. A tím, že před tímto faktem budeme zavírat oči, mu opravdu dobře posloužíme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]