Bojovat s vedry se musí umět. Zapomeňte na větrák i otevřené okno

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Vzhledem k tomu, že předpověď počasí hlásí pro následující dny teploty, na něž si mnozí lidé těžce zvykají, je dobré vědět, jak s nimi bojovat. Některé věci totiž děláme špatně a přitom si myslíme, že se tak zbavíme otravného vedra. Pravda je však mnohdy jinde.

Jak tvrdí deník The Sun, existují způsoby, kterými snadno dokážeme nepříjemné horko alespoň trochu zmírnit. Například vůbec není od věci zavřít všechna okna v bytě či domě. Místo náznaku průvanu si totiž otevřeným oknem domů přivedeme víc tepla. Pokud tedy otevřít, pak jedině na noc.

(Týdeník FORUM)

Do postele si vezměte láhev se studenou vodou. Když ji třeba zabalíte do ručníku, pomůže vám se před spaním ochladit. Pokud musíte ve vedru někam jít, pamatujte si, že pomalá chůze tolik nezvyšuje tělesnou teplotu a tím předchází nepříjemnému pocení.

Nepřehánějte to ani s jídlem. Pokud zvolíte větší porce nebo těžké jídlo, bude vám větší teplo. Při trávení se totiž tělo může zahřát. Jezte tedy málo a častěji. Zkuste také pálivé pokrmy. Podle studie z roku 2012 vás takové jídlo zpotí a tím i ochladí. Konzumace chilli papriček zpočátku zvýší vaši tělesnou teplotu, ale pak vám umožní udržet se déle v chladu. Rozhodně se také vyhněte kofeinu.

Zapomeňte na vaření. Zapnutí sporáku či trouby jenom zvýší teplotu, kterou doma máte. Volte raději pokrmy, které můžete sníst studené. Saláty a sendviče navíc prospějí i vašemu zdraví. 

Snížení tělesné teploty můžete dosáhnout například tím, když ponoříte své nohy do studené vody. Opatrně s koupáním se v příliš chladné vodě, tělo při něm může dostat teplotní šok. Někomu stačí podívat se na vánoční film a pohled na sníh mu údajně také může pomoci. 

()

Překvapivě se také doporučuje vyhýbat se větrákům. Jakkoliv působí v horkých dnech jako osvěžení, mohou při teplotách nad 35 °C způsobit dehydrataci pokožky. Světová zdravotnická organizace navíc varuje, že větráky vysušují pot, který vás ochlazuje, takže se cítíte hůře. Pokud se ovšem bez větráku v domě neobejdete, dejte si svůj hydratační krém do lednice. Nejenže vás ochladí, ale také pleti dodá potřebné živiny, které jí vzal ventilátor.

Zkuste také využít svou půdu. Teplo totiž stoupá vzhůru, a pokud mu umožníte, aby se dostalo do horní části domu, budete se cítit lépe.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články