Bojovníci proti ČT: Babišův poslanec, který podpořil anexi Krymu, a odpůrce NATO

PhDr. Jan Křeček (vlevo), autor studie, kterou využil Miloš Zeman k útoku na Českou televizi, a poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec, který připravuje změny v Radě České televize. (archiv)

PhDr. Jan Křeček (vlevo), autor studie, kterou využil Miloš Zeman k útoku na Českou televizi, a poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec, který připravuje změny v Radě České televize. | FOTO: archiv

Útok Miloše Zemana na Českou televizi pronesený v inauguračním projevu byl výstřelem z Aurory. Bolševici všech odstínů získali patřičné revoluční sebevědomí a chystají se porazit zbytky demokratického režimu. S tím jim navíc pomáhají různí lidé: Jan Křeček, autor analýzy, která měla dokazovat, že ČT upřednostňuje TOP 09 a který je zároveň známým bojovníkem proti NATO, nebo poslanec Stanislav Berkovec, který podporoval okupaci Krymu.

Na celou situaci se můžeme podívat i z jiného úhlu a vypůjčit si obrazy z filmů science fiction: Česká demokratická společnost si nechala do svého nitra vpustit temné vetřelce, kteří se ji snaží zevnitř proměnit a vtisknout jí své zrůdné rysy.

Zeman, Babiš, Okamura a celý kontingent komunistů a přátel Ruska usilují o definitivní ovládnutí České republiky. Situace je smrtelně vážná, protože jde o lidi, kteří neuznávají hodnoty pluralitního a civilizovaného světa.

Tito vetřelci se opírají o demokratické procedury, mají své voliče, svou silnou společenskou základnu a za sebou mocnou ruskou propagandu. Nejsou vetřelci proto, že by vyhrávali volby, nýbrž tím, že před vlastními voliči opakovaně tají své skutečné úmysly. Voliči Miloše Zemana nejsou všichni ctitelé autokratického vládnutí podle Putinova střihu a ani voliči Andreje Babiše nejsou žádní zločinci, kteří by se chtěli podílet na dotačních podvodech. Pro většinu z nich platí, že netuší, co činí. A právě proto je nutné bránit všechny zbývající komunikační prostředky, které ve společnosti chrání kritické postoje a pluralitu.

Je opravdu politováníhodné, že se Miloš Zeman při svém útoku mohl odvolat na studii z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, do níž její autor PhDr. Jan Křeček napsal, že Česká televize nadržuje TOP 09 v rozporu s jejím nízkým společenským vlivem. Ubohost takové analýzy je zjevná. Veřejný prostor tu obléhají především autoritáři a extremisté, a nikoli bývalé vládnoucí strany. Ty jsou naopak obětí soustavné likvidační kampaně a pan doktor Křeček by se měl za svůj příspěvek ke snaze umlčet opozici jednoduše stydět. Pro dokreslení je dobré uvést, že pan Křeček se dlouhodobě projevuje jako zásadní odpůrce českého členství v Severoatlantické alianci. Tím se věc vysvětluje.

Skutečnými hegemony současných českých médií jsou pánové Babiš, Okamura a Zeman. Česká televize tuto drastickou komunikační převahu jen poněkud napravuje. A její úporná snaha o vyváženost vede až k absurditám, kdy si k diskusi o Stalinovi pozve do debaty i naprosto prolhaného stalinistu, který tvrdí, že v sovětském Gulagu nebyla o nic vyšší úmrtnost než všude jinde.

Zemanův výstřel z Aurory dal veřejný rozměr procesu, který je již dávno nastartován a který nyní překročil do nové fáze otevřeného boje proti České televizi a tím v důsledku i proti všem dalším svobodným médiím. Tento proces ve skutečnosti už v roce 2013 zahájil Andrej Babiš, když ovládl dva liberální deníky a s přispěním amorálních kolaborantů mezi novináři z nich udělal svou propagandistickou žumpu. Tím odebral demokratické veřejnosti jednu z klíčových opor a obranných prostředků. Kdyby tu byly někdejší Lidové noviny a Mladá fronta DNES, nebyl by tak silný útok na Českou televizi prakticky možný, protože by ji chránilo demokratické veřejné mínění. Dnes tyto noviny ve shodě se zájmy svého majitele špiní umělce, kteří se za Českou televizi postavili.

Andrej Babiš pokračoval ve svém boji proti kritické žurnalistice tím, že podával stížnosti Radě České televize a Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a zároveň, jak je jeho zvykem, sprostě špinil novináře, kteří si dovolili vysílat kritické reportáže.

Nyní připravují Babišovi lidé „systémové řešení“. Poslanec Stanislav Berkovec z hnutí ANO, který stojí v čele volebního (mediálního) výboru sněmovny, si již vyžádal výroční zprávy České televize a hledá cesty, jak dostat na pořad jednání poslanecké sněmovny pokus o jejich zamítnutí. To je přitom zákonná cesta k personální výměně Rady České televize a následně ke změně managementu. Tuto cestu doporučil Miloš Zeman a hnutí ANO na ní již pracuje. Jestliže Andrej Babiš tvrdil v Otázkách Václava Moravce, že o ničem takovém neví, tak je to třeba chápat jen jako válečnou lest.

Poslanec Berkovec je jinak slavný tím, že podporoval návrh Zdeňka Ondráčka (KSČM) na zavedení zákona na ochranu prezidenta republiky s trestní sazbou až jeden rok vězení. A také podpořil ruskou anexi Krymu tím, že předstíral mezinárodní pozorování férovosti tamního referenda o odtržení od Ukrajiny. Jeho motivy jsou tedy celkem zřejmé.

Celý boj o Českou televizi vstupuje do kritické fáze. Diskuze o jejím financování, kterou se snaží dostat vehementně na veřejnost prezidentův lokaj Jaromír Soukup, je obyčejnou zástěrkou. O žádné financování vůbec nejde. Jde o to, aby autoritáři, komunisté a přátelé Ruska zacpali ústa posledním zbytkům kritiky ve veřejném prostoru.

Po dobytí České televize budou na řadě další svobodná média a pak přijde velmi pravděpodobně na řadu referendum o vystoupení z Evropské unie. To by celou polistopadovou cestu české společnosti, kterou tak nenávidí Andrej Babiš, definitivně zničilo a Češi by se ocitli znovu v područí východního impéria. Tomuto vývoji můžeme zabránit jedině odvážnou a silnou občanskou aktivitou. A tím, že se nenecháme zlomit kolaborantskou mentalitou.

Je hořce absurdní, že nad touto rozvrácenou krajinou vlaje prezidentská standarta T. G. Masaryka s nápisem „Pravda vítězí“. To, co se tu děje od první přímé volby prezidenta se Zemanovou prolhanou kampaní a následným útokem na novináře a pak od vpádu Andreje Babiše do vydavatelství Mafra, to všechno je jeden ohromný útok na pravdu ve prospěch celého gejzíru lží.

Jedním ze základních prostředků subverze neboli nepřátelského podrývání demokratické společnosti je snaha znejasnit pravdivý stav věcí. Svobodná novinářská práce nemá k pravdě vlastnický poměr. Jejím úkolem je ale chránit snahu o pravdivé vidění světa a pravdivé myšlení. A bránit možnosti veřejnosti dozvědět se pravdivý stav věcí. Zejména, co se politické moci týče.

A veřejnost se sama musí umět starat o to, aby ji nezničily lži. I když je někdo šíří pod praporem s heslem „Pravda vítězí“.

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]