Bojovník proti nacistům i komunistům. Generál František Moravec se vrátil domů

František Moravec s manželkou Vlastou a dcerou Hanou v roce 1921 (Archiv rodiny Františka Moravce / se souhlasem)

František Moravec s manželkou Vlastou a dcerou Hanou v roce 1921 | FOTO: Archiv rodiny Františka Moravce / se souhlasem

Dnes byly na čáslavském hřbitově v místním kolumbáriu slavnostně uloženy ostatky místního rodáka, generála Františka Moravce, který je známý především jako šéf zpravodajského oddělení prvorepublikové armády a také jako člověk, který vymyslel a naplánoval útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Ze Spojených států amerických byly ostatky generála Františka Moravce převezeny českým vojenským speciálem. Letoun dosedl na vojenském letišti v Čáslavi krátce před úterní 10. hodinou dopoledne.

()

Následně bude urna s popelem slavnostně uložena v kolumbáriu na místním hřbitově. Naložení urny do letadla, jímž se z pracovní cesty v USA vrací ministryně obrany Jana Černochová, doprovodil slavnostní ceremoniál, jehož se s ohledem na funkci, kterou František Moravec vykonával, zúčastnili i zástupci amerických tajných služeb.

Převoz ostatků generála Františka Moravce byl plánován již delší dobu, a to ve spolupráci generálovy rodiny a českých úřadů. Termín převozu však výrazně zpozdila pandemie koronaviru.

„Generál Moravec byl neuvěřitelný, obrovský hrdina, Čechoslovák tělem i duší,“ poznamenala v USA Jana Černochová. Také připomněla, že jeho ostatky jsou domů převezeny nedlouho před 80. výročím atentátu na Reinharda Heydricha.

František Moravec se narodil 23. 7. 1895 v Čáslavi. Absolvoval gymnázium a na Univerzitě Karlově chtěl studovat jazyky. V roce 1915 byl však odveden do rakousko-uherské armády, kde počátkem roku 1916 padl dobrovolně do zajetí a následně vstoupil do československých legií. Po návratu domů zůstal v armádě, absolvoval Vysokou válečnou školu a stal se velitelem druhého, tedy zpravodajského oddělení.

(Profimedia)

Těsně před okupací zbytku Československa se mu podařilo s dalšími deseti zpravodajskými důstojníky odletět 14. 3. 1939 do Londýna, kde pokračovali v práci. Díky Paulu Thümmelovi, alias agentovi A-54, jehož se Moravcovi podařilo naverbovat již v roce 1937, dodával důležité informace britské straně. Poté, co do čela protektorátu nastoupil Reinhard Heydrich, který rozpoutal brutální teror, jemuž za oběť padlo mnoho Moravcových přátel z řad důstojnického sboru, vymyslel a naplánoval František Moravec Operaci Anthropoid, na jejímž konci bylo úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora.

Po válce byl však se sílícím vlivem komunistů postaven na vedlejší kolej a po únoru 1948 raději před hrozícím zatčením a velmi reálnou hrozbou smrti odešel do exilu. Nejprve žil v Německu, odkud později přesídlil do USA. Jako poradce pro Československo spolupracoval s americkou tajnou službou. Zemřel ve Washingtonu 26. 7. 1966.

Více se o osudech generála Františka Moravce dočtete ve čtvrtek 28. dubna v Týdeníku FORUM.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články