Boleslav Buzek: EET je založena na presumpci viny. Babiš používá praktiky „šmejdů“

Andrej Babiš sliboval. (ČTK)

Andrej Babiš sliboval. | FOTO: ČTK

Boleslav Buzek je jedním z nejhlasitějších kritiků EET. Protože ovšem není politik, ale podnikatel a předseda představenstva v IT společnosti zaměřující se na ekonomické systémy, není středem mediálního zájmu. Přesto pomocí své skupiny Radostné Česko bez EET, kterou provozuje na Facebooku, vysvětluje lidem, jaká úskalí na ně po startu Babišova šmírovacího nástroje čekají a jak velký dopad bude mít evidence na živnostníky. Kritik státních zásahů do svobod jednotlivce s blízkou vazbou na přírodní národy, soukromý pilot, potápěč a cestovatel v rozhovoru pro Svobodné fórum mluvil o nejdůležitějších aspektech nebezpečné EET.

Pane Buzku, Vaše facebooková skupina Radostné Česko bez EET upozorňuje na úskalí spojená s elektronickou evidencí tržeb již několik měsíců, jaké máte ohlasy?

Krátce po založení Radostného Česka bez EET v prosinci 2015 se stala jedna věc, se kterou jsem nepočítal. Stali jsme se jakýmsi centrem informací k EET. Příspěvky nebo zprávy neustále zasílají odborníci, podnikatelé z praxe i Chorvaté. Členů na FB má Radostné Česko nyní více než např. ČSSD. Ohlasy jsou velké, nyní ve stádiu pozvánek na odborné konference i do televizních reportáží nebo debat. Dále pak spolupráce s různými asociacemi i demokratickými politickými stranami. Plní se pomalu účel Radostného Česka – seskupit všechny síly vzdoru.

EET startuje 1.prosince letošního roku, přesto je na její začátek připravena malá část podnikatelů. Na co všichni podle Vás čekají?

Příčin nepřipravenosti je více. Většina podnikatelů vnímá on-line elektronickou evidenci jako zákon protlačený (nezákonně) za účelem likvidace konkurence. Jiný účel nemá. Možná ještě poštvání tříd proti sobě. Velká část i doufá, že zákon bude brzy zrušen. Ať už ústavním soudem, nebo samotnou politickou garniturou po zjištění destruktivních dopadů zákona. Pro informaci: v Chorvatsku, kde se Babiš inspiroval, od zavedení EET klesl počet podnikatelů o 37 % a stále klesá. EET pro svou komplikovanost a dehonestující formu paralyzovalo přirozený přírůstek nových podnikatelů. Další významnou příčinou nepřipravenosti je selhání Finanční správy. Ta měla za desítky miliónů z peněz daňových poplatníků informovat podnikatele o EET. Místo toho udělala pro hnutí ANO lživou a štvavou předvolební TV kampaň. Asi pětina podnikatelů pak není připravena z prostého důvodu: končí, protože pohár trpělivosti s největší byrokracií v Evropě přetekl.

Myslíte si, že technicky bude evidence fungovat podle představ jejího zastánce Andreje Babiše?

Pokud bude mít každý v rezervě náhradní pokladnu pro případ poruchy, agregát pro případ výpadku proudu a smluveného servisního technika, tak ano. Na straně státu pak netuším, ale vzhledem k tomu, že nedávno např. opakovaně nefungovaly elektronické systémy justice, tak i zde jsou možné problémy. Vše jsou jenom stroje. Daleko větší průšvih je obsluha této techniky. Andrej Babiš udělal jednu zásadní chybu: nezeptal se psychologů, jak k tomuto přistoupí člověk, lidské vědomí, podvědomí, duše. Pojmenujte si to, jak chcete. Podvědomí člověka vnímá EET tak, jako by vám na zádech neustále seděl celník, kterého si musíte koupit, krmit ho, a když Vám onemocní, tak nemůžete prodávat. Jenom nekonečné stresy odrazující od podnikání. EET vám ubírá hlavně svobodu. Pro živnostníka to je obdobné, jako by byl za to, že podniká, ročně potrestán 10 až 20 dny vězení. Tolik své energie spotřebuje na provoz EET (časový i finanční).

Proč je podle Vás EET destruktivním nástrojem na likvidaci živnostníků?

Vedle výše zmíněných důvodů jde o skrytý opak progresivních daní. Procentuálně více postihnou ty menší. Mentálně zase ty starší a počítačové analfabety. Je to podobné, jako bych chtěl po úředníkovi, ať ve své práci ještě navíc svařuje. EET je extrémní a komplikovaná byrokracie. Největší zákeřnost EET je v tom, že na rozdíl od jiných byrokratických zátěží nelze břemeno EET přenést např. na účetní. Dále EET roztočí jakousi spirálu chudoby a výrazně naruší konkurenční soupeření se všemi důsledky. Někdo si myslí, že se jej EET nedotkne, že to pro něj není problém. Po nějakém čase ale zjistí, že mu ubylo podnikových klientů (problém již avizují např. pivovary). A stále bude ubývat. V další fázi budou ubývat i běžní spotřebitelé. Např. nyní má Chorvatsko – i přes výbornou turistickou sezónu – maloobchodní tržby stále o 15 % nižší než v letech, kdy žádné pokladničky neměli. Jak je to možné, když propagátoři slibovali o 30 % vyšší tržby a podobné nesmysly jako u nás v TV reklamě na EET?

Jak byste se v současné situaci zachoval Vy, kdybyste měl možnost nějak ovlivnit start EET? 

Okamžitě zrušit a spálit. EET je zákon jako z padesátých let založený na presumpci viny a kolektivních trestech s posilující roli státního úředníka. V moderní, vyspělé, prosperující civilizaci toto nemá co dělat.

Je odložení nebo zrušení variantou? Jak by k tomu přišli podnikatelé, kteří se již na EET připravili a koupili si drahé přístroje?

Jedinou variantou zajištění dlouhodobé prosperity země je co nejméně překážek v podnikání, tedy i zrušení EET. Pokud chceme směřovat k prosperitě a přibližovat se západu, měli bychom se inspirovat vyspělou zemí na západ od nás, např. Holandskem. Satisfakci od státu pak nelze očekávat dle praxe z minulosti. Ale i tak to bude pro ty zmíněné podnikatele velká úleva. Už jim na zádech nebude sedět ten celník, jak popisuji výše.

Jaké informace podle Vás získá ministerstvo financí z EET? Může Andrej Babiš tato data použít k likvidaci svých konkurentů?

Do EET se zasílají i informace o provozovnách. Z toho lze vypočíst obrat jednotlivých provozoven. Obrat provozoven je obchodním tajemstvím. Zda toho někdo zneužije, nevím.

Sám jste podnikatel, jak se postavíte k EET Vy sám? Co si třeba myslíte o účtenkové loterii?

EET se mě jako podnikatele netýká, všechny tržby mám bezhotovostně. Jako člověka, který chce žít v prosperujícím a svobodném Česku, pak ano.

Účtenková loterie? Zde Babiš narazí, podle mě se ani nerozjede. Češi by museli mít vzorec chování bakterie, aby se toho účastnili. Bakterie jdou pouze tam, kde je nejvíce živin v roztoku. Proč by někdo chtěl vyhrát peníze jiných daňových poplatníků včetně daní důchodců (platí např. DPH). Češi nejsou bakterie, Češi jsou lvi. A navíc je to jako propagace EET falešné lákání na výhru. Klasické metody tzv. „šmejdů“. Pan Babiš nabízí 60 mil. Kč, ale vše podraží o 6 mld. Kč (náklady firem na EET promítnuté do cen). Když to propočteme na obyvatele, tak za 600 Kč občana nabízí 6 Kč. A ještě k tomu bude lidi nutit za těch 6 Kč přepisovat 32-znakové FIK kódy. A zcela zbytečně, výběr daní se nezvýší. Naopak, zvýší se sociální výdaje státu. A taky výdaje na úředníky.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com