Boleslav Buzek: Nacionalismus versus patriotismus

Boleslav Buzek (reprofoto youtube.com)

Boleslav Buzek | FOTO: reprofoto youtube.com

Volby 2017 budou i o tom, jestli pod vlivem populistů zvítězí primitivní nacionalismus zastoupený například Dělnickou stranou nebo zdravý patriotismus reprezentovaný většinou demokratických stran. Čím se od sebe tyto dvě kategorie liší?

Primitivní nacionalismus je založen na získávání voličů šířením strachu, nenávisti a vyvoláváním dojmu, že daná strana či politik voliče ochrání. Takovéto strany se opírají o rasistické či xenofobní názory a tendence. Nabízená ochrana a obrana je ve skutečnosti jen fiktivní. Na vlně falešného nacionalismu se také vezou obyčejní populisté, jako je Tomio Okamura.

Ještě jako viceprezident Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur se cizinců horlivě zastával, dnes je odsuzuje. Zdánlivý názorový posun není nic jiného než prospěchářství. Jak chce např. moravsko-japonsko-korejský ekonomický imigrant Okamura zabránit vstupu teroristů na naše území? Tito lidé se často rekrutují vesměs z potomků muslimů, kteří pomáhali obnovit poválečnou Francii. Jde o občany Francie, respektive Belgie, tedy země v schengenském prostoru. Vybudovat zeď kolem celého státu se zatím nepodařilo ani dalšímu populistovi Trumpovi. Chce nás skutečně Okamura a jemu podobní vyšachovat z schengenu a zavést pro Francouze, Belgičany a další vízovou povinnost?

Jean-Paul Belmondo žádající o vízum kvůli návštěvě Prahy je úsměvná věc. Legrační by ovšem vůbec nebylo, kdyby museli o víza žádat Češi cestující do zmíněných zemí. Veškeré argumenty Tomia Okamury či Dělnické strany jsou čirý populismus. Takovýto nacionalista – i když si může říkat vlastenec – má raději sám sebe a svůj prospěch než svou zem. Miluje ji zejména v časech zlých, neboť se mu snadněji ovládají masy. Státy v područí pseudonacionalistů jsou izolované, což neprosívá ekonomice, obchodu, průmyslu, kultuře, vzdělávání, společnosti… zkrátka ničemu.

Naopak zdravý patriotismus je založen na národním uvědomění, hrdosti, moudrosti, přátelských vztazích a porozumění mezi národy. Obchodně, kulturně i turisticky přitahuje daleko více lidí. Patrioti přistupují k ochraně proti hrozbám terorismu nebo imigrantům racionálně, solidárně, ale tak, aby nebyla narušena vnitřní bezpečnost. Patrioti mají rádi svou zemi v dobách dobrých, ale i zlých. Milují ji proto, jaká je, a jsou ochotni za ni bojovat a položit za ni (na rozdíl od většiny nacionalistů) klidně i svůj život. Plní vůči své zemi poctivě všechny závazky, např. platí řádně daně, na rozdíl od kriminálníka a ultrahamouna Babiše.

Za dob řádění zločinecké ideologie, včetně komunistického fízla Bureše, emigrovalo z naší země více než 260 tisíc občanů. Mezi slavnými českými emigranty najdeme taková jména jako Jan Amos Komenský, Tomáš Baťa, Milan Kundera, Karel Kryl, Ivan Lendl a mnoho dalších. Bez ohledu na okolnosti jejich emigrace se všichni vyznávali z lásky k rodné zemi. Byli totiž patrioty, nikoliv nacionalisty.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]