Boleslav Buzek: Pivo po zavedení EET zdraží. Povede to k pádu Babiše?

Eric Drooker

To, že EET jsou byrokratické vícenáklady, ví každý. Nejvíce si je však uvědomují ti, kteří něco vědí o zákonu o EET a o těch, kterých se to v brzké době týká. Zákon o elektronické evidenci zná samozřejmě i jeho strůjce Andrej Babiš. Zná i důsledky zdražení piva v Čechách. Proto chtěl pro první vlnu prosadit 10% sazbu daně na výčepní pivo, což je dokonce nižší sazba než na vodu, ovoce a zeleninu.

U koaličních partnerů mu toto neprošlo, tak se snažil zařadit pivo alespoň do snížené sazby 15 %. Toto definitivně padlo 24. 10. 2016. Na jednu z nejvyšších DPH na světě, která zde byla zavedena v době hospodářské recese a i z důvodu již zrušené důchodové reformy, se do konce volebního období sahat nebude.

Pivo by samozřejmě nezlevnilo. Rozdíl 6 % by byl malou kompenzací pro hospodské za EET, ale jen pro plátce DPH (dobrovolné nebo s obratem nad 1 milion Kč). Pro informaci: V Chorvatsku byla snížena sazba u piva jako kompenzace o 12 %, přesto došlo ke zdražení. A to nejen v letoviscích. A příčiny? Jsou dvě podstatné.

První jsou ony vícenáklady, které samozřejmě ponese zákazník. Do toho nevstupuje pouze prvotní investice do pokladny nebo SW ve výši 10 až 40 tisís Kč, ale i služby související. Zaškolení, připojení k internetu, popř. zajištění alternativního připojení při výpadku, tonery, papír, odpisy, servisní služby, mzdové vícenáklady… Na první pohled se to nezdá, ale cenu zvýší i sankce uvedené v zákoně o EET, které činí až půl miliónu Kč bez možnosti dovolání. Již nyní je poptávka po pojištění např. selhání zaměstnanců. Zajisté se na trhu objeví od pojišťoven i tyto produkty. Cenu tedy zvýší i vícenáklady za „strach“.

14914921_1406336059395309_363131174_n

Někdo si může tvořit i rezervy na sankce při pochybení. Není to nic neobvyklého. Druhou podstatnou příčinou je tržní prostředí jako takové. Ceny tvoří rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Říká se tomu rovnovážný bod B. A jak se tento bod posune např. ve městečku, kde ze tří restaurací jedna nebo dvě zavřou? Kvůli EET se pokřiví konkurenční prostředí. Zde bych chtěl zdůraznit, že nezavře ta menšina, která krátila tržby, ale ti, kteří jsou dehonestováni, čeká je riziko sankcí ve výši celoživotních úspor, nebo je pro ně EET příliš komplikovaná a nákladná.

Elektronická evidence znevýhodní v konkurenčním soupeření určité skupiny. Do těchto skupin patří počítačoví analfabeti, drobní podnikatelé s menší přidanou hodnotou, víkendové hospůdky u fotbalových hřišť, horské boudy, atd. A co čeká Česko po zavedení EET? Zdražení zboží i služeb. U piva pak o 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč? Dle lokalizace všechny tyto varianty. Někde se přestanou tvořit oficiální hodnoty úplně, pohár trpělivosti u spousty živnostníků přetekl. Začnou vznikat například soukromé kluby. A není to nic jiného než přirozená obrana před nadměrnou a komplikovanou byrokracií.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články