Bomba nalezená v Zaragoze byla určena firmě, která dodává granátomety na Ukrajinu

Granátomet CR-90 z produkce firmy Instalaza (Instalaza / se souhlasem)

Granátomet CR-90 z produkce firmy Instalaza | FOTO: Instalaza / se souhlasem

Do zbrojní firmy Instalaza ze španělské Zaragozy, která dodává zbraně na Ukrajinu, dorazila podobná zásilka jako na ukrajinské velvyslanectví v Madridu. Zásilka byla zachycena a zneškodněna. Píše to španělský server El Periodico

Zachycený balíček s bombou byl řízeně odpálen policejními orgány. Stopy po výbušnině i další důkazy byla zajištěny a porovnány s podobnou zásilkou, kterou obdrželo ukrajinské velvyslanectví v Madridu a které při otevírání explodovalo a zranilo jednoho člověka.

(Týdeník FORUM)

Poté, co z firmy Instalaza přišlo upozornění na podezřelou obálku, byla oblast v okolí firmy uzavřena, a domům v okolí bylo dokonce doporučeno, aby obyvatelé stáhli okenní žaluzie.

Jedním z uvažovaných důvodů, proč byla bomba do formy zaslána, je fakt, že Instalaza vyrábí raketomety, které jsou dodávány na Ukrajinu. V rukách ukrajinských vojáků má být minimálně 1400 těchto protitankových kompletů, které se osvědčily zvláště v první fázi války, kdy úspěšně ničily tanky mířící na Kyjev.

V současné době se odborníci ze španělské policejní pyrotechnické služby Tédax, která se věnuje zneškodňování bomb, pokoušejí zjistit co nejvíce podrobností o doručené zásilce, aby je mohli porovnat se zásilkou, která vybuchla na ukrajinském velvyslanectví.

Granátomet, který společnost Instalaza vyrábí, má různé verze v závislosti na typu nabité munice. Může to být munice proti tankům, specializovaná munice na rozbíjení cementu, jež je určena proti bunkrům, či protitankový smíšený typ s vysokou fragmentací, který zničí určený bod a v jeho okolí způsobí velké škody až do vzdálenosti 700 metrů. K dispozici je také verze určená k vytváření sloupců kouře a ohně, které odvádějí pozornost.

Kromě toho byl odhalen další podezřelý balíček s výbušninou na armádní letecké základně Torrejón de Ardoz u Madridu. Nebezpečnou zásilku včas odhalil skener. Policie samozřejmě zjišťuje, zda existuje mezi všemi případy nějaká spojitost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články