Bombardéry B52 nad Spojeným královstvím vysílají vzkaz Putinovi, Němci se připojí

Bobmardér B52 (AdobeStock)

Bobmardér B52 | FOTO: AdobeStock

Vojenské cvičení NATO, které nyní probíhá, má jako jeden z cílů odstrašení Vladimira Putina od použití jaderných zbraní. Bombardéry B52 ze 14 členských států Severoatlantické aliance jsou podle všeho jen střípkem z toho, co může Rusko čekat, pokud nezmírní svou rétoriku.

Podle NATO budou americké bombardéry B52 a stíhačky z Belgie a Německa schopné nést bomby B6, létat nad Velkou Británií, Severním mořem a Belgií. Jak uvádí agentura Reuters, nemá se jednat o reakci na jednání Ruska a jeho výhrůžky použitím nukleárních zbraní.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Cvičení, které potrvá do 30. října, je rutinní, opakující se výcvikovou aktivitou a není spojeno s žádnými aktuálními světovými událostmi,“ prohlásila aliance na svých webových stránkách. „Toto cvičení pomáhá zajistit, aby alianční jaderné odstrašení zůstalo bezpečné a účinné,“ uvedla mluvčí NATO Oana Lungescuová.

Přesto však každoroční jaderné cvičení s názvem Steadfast Noon neprobíhá v atmosféře celosvětového míru. Přelety legendárních strojů B52 nad Spojeným královstvím poprvé od 2. světové války připomenou blízkost nebezpečí, které se v Evropě nachází.

Podle agentury Reuters se Steadfast Noon zřejmě schválně kryje s každoročními jadernými cvičeními Moskvy, nazývanými „Grom“. Ta se běžně konají koncem října a Rusko během nich testuje své bombardéry, ponorky a rakety schopné nést jaderné zbraně.

NATO se překvapivě rozhodlo na konání cvičení upozornit. Rétorika Vladimira Putina, který opakovaně upozorňuje, že neblufuje, když hovoří o použití jaderných zbraní, se totiž již nesetkává pouze s umírněnými reakcemi.

S překvapivě důrazným vyjádřením například vystoupil šéf unijní diplomacie. „Musí být jasné, že lidé podporující Ukrajinu, Evropská unie a členské státy, Spojené státy a NATO také neblufují,“ sdělil ostře Josep Borrell.A jakýkoli jaderný útok proti Ukrajině vyvolá odpověď – ne jadernou odpověď, ale tak silnou odpověď z vojenské strany, že ruská armáda bude zničena,“ dodal.

()

Bavorský premiér Markus Söder zase navrhuje, aby velká německá města chránily moderní systémy protiletecké a protiraketové obrany, píše deník Bild. Německo tento týden dodalo na Ukrajinu vysoce moderní systém IRIS-T SLM, který zatím nemá ve výzbroji ani bundeswehr.

„Nestačí, abychom chránili jenom naše partnery, musíme to samé udělat i ve vlastní zemi,“ řekl šéf konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU) s tím, že chce, aby nad Německem vznikl ucelený ochranný deštník.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články