Bombové útoky u letiště v Kábulu zabily desítky lidí, včetně 12 amerických vojáků

Na letišti v Kábuli bylo stále mnoho lidí, kteří doufali, že se jim podaří zemi opustit. (ČTK/AP/Sgt. Samuel Ruiz)

Na letišti v Kábuli bylo stále mnoho lidí, kteří doufali, že se jim podaří zemi opustit. | FOTO: ČTK/AP/Sgt. Samuel Ruiz

Při čtvrtečních explozích u kábulského letiště zemřelo 12 amerických vojáků a 15 jich bylo zraněno, uvedl americký generál Frank McKenzie. K zodpovědnosti za sebevražedné útoky se mezitím přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS) prostřednictvím své propagandistické agentury Amak. Podle afghánských úřadů zahynulo při atentátech nejméně 60 Afghánců, dalších 143 lidí bylo zraněno.

McKenzie dále uvedl, že po bombovém útoku, který podle něj spáchali dva sebevražední atentátníci, následovala střelba. Evakuace z Afghánistánu podle něj pokračují, Spojené státy odhadují, že v zemi stále zůstává zhruba 1000 Američanů.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Islámský stát (IS) mimo jiné uvedl, že jeden z jeho bojovníků prošel „všemi bezpečnostními opevněními“ a přiblížil se na „méně než pět metrů k americkým vojákům“, než odpálil pás s výbušninami.

Komuniké IS se zmiňuje pouze o jediném sebevražedném útočníkovi, zatímco podle Pentagonu byly u letiště spáchány dva sebevražedné útoky, než se rozpoutala přestřelka, uvedla agentura AFP. IS také oznámil, že mezi oběťmi jeho útoku byli tálibové.

Islámský stát bojuje proti hnutí Tálibán, protože skutečnost, že přistoupilo na mírovou dohodu s USA, považuje za zradu, připomněla agentura AP. V dohodě, která byla uzavřena loni v katarském Dauhá, se Američané zavázali ke stažení vojsk a Tálibán k poskytnutí bezpečnostních záruk a k vyjednávání s vládou v Kábulu.

Před vážnou hrozbou teroristického útoku na letišti dnes varovaly rozvědky západních zemí. Nejmenovaný americký představitel agentuře AP už dříve sdělil, že za útokem s největší pravděpodobností stojí teroristická organizace Islámský stát, přesněji její odnož IS-Chorásán. Její řady podle AP nejspíše posílili radikalizovaní vězni, kteří byli osvobozeni během vojenského tažení Tálibánu v Afghánistánu. Organizace je zapřisáhlým nepřítelem Tálibánu, podotkla agentura Reuters.

Informace o nebezpečí sebevražedného útoku

Hnutí Tálibán, které nedávno v bleskové ofenzivě získalo kontrolu nad téměř celým afghánským územím, útok podle tiskových agentur odsoudilo. Zároveň uvedlo, že exploze se staly v oblasti, která je pod kontrolou amerických sil, a že podobné útoky se dějí kvůli pokračující přítomnosti zahraničních vojenských misí v zemi.

FORUM 24 (archiv)

Jeden z výbuchů se podle Pentagonu odehrál u jednoho ze vstupů do prostoru letiště, označovaného jako „Brána Abbey“, další v blízkosti nedalekého hotelu Baron. Hotel podle novinářů využívali zejména Britové.

Američtí představitelé podle Reuters uvedli, že mají obavy z dalších útoků v oblasti mezinárodního letiště v Kábulu. Z něho v posledních týdnech startují evakuační lety, jimiž jsou kvůli nestabilní bezpečnostní situaci v zemi související s ofenzivou Tálibánu přepravováni do bezpečí cizinci i někteří Afghánci, například spolupracovníci zahraničních vojenských misí. Několik států ještě před tím, než dnes Kábulem otřásly exploze, své občany v Afghánistánu vyzvalo, aby se letišti vyhýbali. Lidé ale i tak na letiště podle AP proudili, protože mnoho zemí se chystá v brzké době evakuační lety ukončit.

V okolí letiště se v posledních dnech kvůli evakuačním letům shromažďovaly tisíce lidí. Jeden ze západních diplomatů podle Reuters sdělil, že místo bylo i přes varování před možným útokem „neuvěřitelně přecpané“. Letiště zvnějšku hlídají členové hnutí Tálibán.

O informacích od rozvědek, že na letišti bezprostředně hrozí teroristický útok, hovořil například ve čtvrtek ráno na rozhlasové stanici BBC Radio 4 náměstek britského ministra obrany James Heappey. Také belgický premiér Alexander De Croo uvedl, že Brusel dostal informace od USA a dalších zemí o „nebezpečí sebevražedného útoku na dav lidí“.

Několik hodin po útocích u letiště zahřměla Kábulem další silná exploze, uvedla agentura AFP s odvoláním na své novináře na místě. Příčiny nebyly hned jasné, a to i kvůli přerušení komunikace s afghánskými úřady od poloviny srpna, kdy radikální hnutí Tálibán svrhlo prozápadní vládu v Kábulu. Mluvčí Tálibánu později podle agentury Reuters upřesnil, že šlo o „kontrolovaný výbuch“, kterým američtí vojáci ničili munici.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]