Boris Johnson: Manipulátor, lhář, ale také státník

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Britský premiér se svého křesla držel zuby nehty. Když před měsícem vyhrál hlasování o nedůvěře těsným rozdílem, odstoupit odmítl. Bylo přitom jasné, že jeho pozice ve straně je krajně nejistá. Nakonec přišla řada rezignací jeho vlastních ministrů, kterou nemohl ustát ani sveřepý Johnson. Konec opředený skandály jeho obrazu jistě neprospěje. Cesta do premiérského křesla, kterou dláždily lži během kampaně před referendem o brexitu a při dojednávání rozvodové smlouvy s EU, a také úmyslné nedodržování této smlouvy pak v tomto ohledu odpovídá jeho cestě z vrcholu dolů. Johnsonův historický odkaz ale nakonec bude víc záviset na tom, jak bude nová vláda pokračovat v jeho politice podpory Ukrajiny, a také na dlouhodobém úspěchu brexitu.

Je třeba na začátek otevřeně říci, že Boris Johnson si s pravdou hlavu nikdy příliš nelámal. Když to prospělo jeho zájmům, byl ochoten lhát vlastně o čemkoli. Už když se ucházel o křeslo londýnského starosty, vybral si za jedno z hlavních témat zločinnost, která se přitom poslední roky pod jeho labouristickým protivníkem Kenem Livingstonem snižovala. Johnson už tehdy spoléhal především na svou image rozhodného, ale břitkého a zábavného chlapíka, kterou získal i díky svým komentářům pro The Daily Telegraph. V nich se také často pohyboval na samé hraně toho, co fakta připouš­těla, a občas ji i překračoval. Jeden z jeho sarkastických komentářů se mu ale teď vrátil jako bumerang. V roce 2010 se totiž vysmíval labouristickému premiérovi Gordonu Brownovi za to, jak se zoufale snaží udržet ve funkci.

Zábavu pak excentrický Johnson voličům skutečně nabízel. Jedním z proslavených okamžiků jeho vlády v Londýně je uvíznutí na laně s britskými vlaječkami v rukou během olympijských her, které se ve městě konaly. Johnson si chtěl vyzkoušet atrakci zip-line a spustil se na laně nad hlavami diváků z jednoho konce parku na druhý. Zůstal však viset v několikametrové výši. Obrázky a videa visícího starosty s vlaječkami zaplavily internet. I v tomto případě se objevily hlasy, zda vše nebylo nahranné a nešlo jen o snahu zvýšit jeho popularitu. To nejlepší si ale v tomto ohledu Johnson schovával na kampaň před referendem o brexitu. Během ní objížděl…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]