Boris Johnson se možná vrátí do křesla britského premiéra. Labouristé protestují

Bývalý britský premiér Boris Johnson (ČTK/AP/Alberto Pezzali)

Bývalý britský premiér Boris Johnson | FOTO: ČTK/AP/Alberto Pezzali

Jen krátce poté, co britská premiérka Liz Trussová oznámila svoji rezignaci, přišel s prohlášením, že uvažuje o návratu do čela Konzervativní strany, a tím i do křesla premiéra její předchůdce v úřadu Boris Johnson. S informací přišly The Times a Daily Telegraph.

Někteří konzervativní poslanci, kteří zůstali Borisi Johnsonovi věrní i po jeho odchodu, se teď vyjádřili, že by byl vhodným kandidátem. „Doufám, že jste si užil prázdniny. Je čas se vrátit. Je tu několik problémů v kanceláři, které je třeba vyřešit,“ napsal James Duddridge, současný státní ministr pro mezinárodní obchod.

Nový britská premiérka Liz Trussová (Profimedia)

Další z poslanců Michael Fabricant uvedl, že bývalý premiér „možná není první volbou… ale zcela jistě je ve výběru“. Podle Fabricanta bez něj poroste volání po všeobecných volbách.

Zatímco někteří jeho příznivci volají Johnsonově návratu, on sám tráví dovolenou v Karibiku a do Velké Británie se vrací až o víkendu.

Zájemci o funkci lídra britské Konzervativní strany budou potřebovat nominaci minimálně od stovky z celkového počtu více než 350 konzervativních poslanců, aby se mohli stranického klání vůbec zúčastnit. Oznámil to Graham Brady, předseda Výboru 1922, sdružujícího konzervativní zákonodárce.

Nominace budou uzavřeny v pondělí odpoledne. Pokud by podporu stovky poslanců získal jen jeden kandidát, stal by se lídrem strany ihned. Budou-li mít podporu tři kandidáti, bude z dalšího klání vyřazen ten, kdo získá nejméně hlasů. Mezi zbývajícími dvěma pak bude rozhodovat všech 170 000 členů Konzervativní strany v internetovém hlasování. Celý proces má skončit nejpozději v pátek 28. října.

Kromě Borise Johnsona se na seznamu zájemců o premiérský post objevují i Rishi Sunak a Penny Mordauntová, tedy oponenti Liz Trussové v letní volbě.

Ozývají se však i hlasy proti Borisi Johnsonovi. „Bylo by nemožné sloužit pod Borisem Johnsonem, pokud by se vrátil jako premiér,“ prohlásil pro BBC John Baron, poslanec za Basildon a Billericay v Essexu.

Jako celek pak proti jeho nominaci protestují labouristé. „Po škodách, které Johnson a Trussová způsobili naší zemi, je úplně poslední věcí, kterou bychom potřebovali, další konzervativní premiér. Potřebujeme volby a změnu vlády,“ napsala představitelka liberálních demokratů Daisy Cooperová.

Labouristé Johnsonovi vytýkají „bezpočet lží, skandálů a selhání“, podle nich „rozbil důvěru veřejnosti ve vládu a uvrhl Spojené království do politické krize“, a tak se „už nikdy nesmí dostat do Downing Street“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články