Boris Johnson se nebude ucházet o křeslo britského premiéra

Eric Drooker

Někdejší starosta Londýna a jeden z největších zastánců odchodu Spojeného království z Evropské unie Boris Johnson se nebude ucházet o vedení Konzervativní strany a tedy ani o post britského premiéra. Johnson to oznámil na dnešní tiskové konferenci krátce před polednem místního času (13:00 SELČ), do kdy byl termín pro uzavření kandidátky. Analytici, média i sázkové kanceláře bývalého starostu předem považovali za jednoho z favoritů klání.

“Po konzultacích s kolegy a s ohledem na situaci v parlamentu jsem dospěl k závěru, že tou osobou nemohu být já,” řekl Johnson o premiérské kandidatuře.

Johnsonovi v uplynulých dnech vyjádřila pro případnou kandidaturu podporu řada předních konzervativců. Do středy mezi nimi byl i nynější ministr spravedlnosti Michael Gove. Ten ale dnes oznámil, že Johnson není schopen zemi v nynější situaci vést, proto se o premiérský post bude ucházet sám. Johnson zatím Goveův krok nekomentoval.

Někdejší londýnský starosta za nejdůležitější krok nyní považuje opětovné stmelení zastánců a odpůrců unijního členství. “Toto je šance ke sjednocení naší strany a rovněž ke sjednocení naší země a naší společnosti,” řekl Johnson. Dodal, že si přeje takovou vládu, která bude spravedlivá a která bude investovat do rozvoje mladých lidí.

V reakci na komentář amerického prezidenta Baracka Obamy, který varoval, že Británie se po odchodu z EU ocitne na konci fronty k unijní dohodě o volném obchodu s USA, Johnson prohlásil, že Spojené království naopak tuto frontu povede.

Konzervativce nyní čeká volba nového předsedy strany, který na podzim v čele vlády nahradí odcházejícího premiéra Davida Camerona. Vedle Govea kandidaturu ohlásili náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová, ministryně vnitra Theresa Mayová, ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb a někdejší ministr obrany Liam Fox.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články