Borrellova návštěva Ruska byla ostuda. Je na čase, aby rezignoval

Rudé náměstí v Moskvě  (Pixabay/Vladvictorie)

Rudé náměstí v Moskvě | FOTO: Pixabay/Vladvictorie

Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell jen několik dnů po zadržení opozičního předáka Alexeje Navalného v Moskvě navštívil Rusko, aby podle svých slov „otestoval, zda má Kreml zájem zvrátit negativní trend vztahů s EU“. Rusko se snaží ukázat, že jej nelze sankcemi přinutit ke změně politiky. A Josep Borrell sehrál při návštěvě Ruska part, který mu napsal Kreml: pomohl Putinovi, ublížil ruské občanské společnosti, poškodil Západ a ztrapnil Evropskou unii.

Způsob, jakým je západní lídr veřejně ponížen ruskou diplomacií, probíhá vždy podle stejných not: Nejprve se někdo jako ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov či přímo sám prezident Vladimir Putin starostlivě rozpovídají o všech pochybeních protistrany – v tomto případě o selhání a brutalitě Frontexu, katalánském separatismu a násilí ze strany španělské policie atp. Odtud vzniklý záznam je pak vysílán domácímu publiku v podobě propagandy, která má vždy stejný narativ: Západ se rozpadá, jeho politika nefunguje, je nestabilní, a ještě má problémy s migrací – buďte rádi za to, co vám nabízí současné Rusko a hrdina Putin.

Eric Drooker

Borrell a jeho diplomatický sbor to všechno samozřejmě věděli předem, přesto se rozhodli svou roli opět poslušně sehrát. Proč? Protože jednají směrem k Rusku cestou appeasementu – jako už mnohokrát a jako vždy neúspěšně. Ve výsledku nebylo Borrellovi umožněno navštívit Navalného ani jeho proces, což měl být hlavní účel jeho cesty v těchto turbulentních dnech. Čekali na to občané EU, čekala na to občanská společnost v Rusku. Borrellovi se přitom téma nepodařilo ani pořádně otevřít a ruskou stranu s ním konfrontovat – propásl tak ojedinělou příležitost zastat se přímo v Moskvě silných prohlášení, která tam v uplynulých týdnech z Bruselu směřovala.

A jako bonus, zatímco probíhala společná tisková konference Borrella s Lavrovem, vypověděla ruská strana tři zahraniční diplomaty (švédského, polského a německého) za údajnou účast na protestech na podporu Navalného. Na samotné tiskové konferenci navíc vládní zpravodajská agentura Sputnik konfrontovala Borrella s otázkou na Kubu, Borrell tuhle návnadu spolknul i s navijákem a v přímém přenosu bok po boku Lavrova kritizoval politiku USA. Při takovém výkonu není divu, že sám Lavrov provokatérsky označil EU za nedůvěryhodného partnera.

V minulosti jsem se na plenárním zasedání i písemnou formou na Josepa Borrella už mnohokrát obracela, ať už ve věci koncentračních táborů v Číně, či například mediace války v Náhorním Karabachu. Měla jsem za to, že jeho slabá strategie vůči východním mocnostem podlamuje hlavní pilíře evropské diplomacie. Odpovědí jsem se většinou nedočkala, přesto pro mě bylo důležité, aby dotazy a výtky na půdě Evropského parlamentu zazněly. Nejen pro zahraničněpolitickou tvář EU, ale i pro lidská práva jako hodnotu o sobě.

Včera jsem se chystala Josepa Borrella ohledně jeho selhání v Moskvě klasicky interpelovat. Jeho působení v úřadu je ale dlouhodobě slabé a obzvláště v době, kdy je mezinárodní dění pod menším drobnohledem vinou pandemie, je důležité mít v unijní diplomacii silné zastání, na které se občané EU mohou spolehnout. Josep Borrell dokázal, že tohle nepřináší. Proto jsem ho vyzvala, aby na svůj post rezignoval.

Autorka je europoslankyně za Piráty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články