Bosák, Padevět i další se smějí novému DPH na pivo. Schillerová je troškař

Jaromír Bosák (Wikimedia Commons)

Jaromír Bosák | FOTO: Wikimedia Commons

Nové sazby na pivo a nepochopitelný chaos v nich vyvolaly na sociálních sítích velký rozruch. Pro většinu komentátorů se ministryně financí Alena Schillerová chová podivně a zbytečně přidělává starosti podnikatelům. Jsou však i tací, kteří šéfce státní kasy nabízejí i další daňové novinky, které by se daly do budoucna využít.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

K jedněm z prvních známých osobností, které na novinku v počítání daně z přidané hodnoty zareagovaly, patřil i Jaromír Bosák. Populární sportovní komentátor ovšem na Twitteru konstatoval, že potenciál dělení daně nebyl plně využit. „Mám pocit, že paní Schillerová je troškař. S pivem se přece nabízí tolik možností,“ napsal Bosák na sociální síť.

A rovnou přidal i další tipy, jak by se dalo DPH účtovat. „Centrum Prahy DPH 35 %, širší centrum a ostatní města nad 50 000 lidí 29 %, zbylá města a pražské městské části 21 %, venkov 19 %, samoty 10 %. K překročení hranic nutno mít bumážku z MF…,“ nabídl komentátor své nápady ministryni financí.

Ještě interněji se do problému „položil“ spisovatel a nakladatel Jiří Padevět. „Předpokládám, že se v nových sazbách DPH na pivo všichni hostinští i pijáci báječně zorientují,“ sdělil na Facebooku.

Zároveň přidal seznam 21 možností, jimiž obohatil už tak pestrou nabídku DPH na pivo:

Točené pivo v provozovně 10 %
Točené pivo v provozovně, pokud si dáte i párek 11,2 %
Točené pivo v provozovně, pokud si dáte i guláš 11,3 %
Točené nealko pivo do džbánku 15 %
Točené nealko pivo do malovaného džbánku 14,9 %
Točené nealko pivo do džbánku, vybryndané cestou 16,4 %
Točené pivo do džbánku 21 %
Točené pivo do džbánku neodnesené 10,5 %
Točené pivo do kelímku 21 %
Točené pivo do kelímku s veselým potiskem 22 %
Točené pivo do kelímku od zmrzliny 18 %
Pivo z plechovky, vypité z plechovky v provozovně 21,8 %
Pivo z plechovky, vypité ze skleničky v provozovně 21,9 %
Pivo z plechovky, vypité z půllitru v provozovně 22,1 %
Pivo rozlité na zem v provozovně 18,3 %
Pivo rozlité na zem před provozovnou 18,4 %
Pivo rozlité na zem před Úřadem vlády 4 %
Pivo vyzvracené 42 %
Pivo použité k rituálním účelům 666 %
Pivo použité k vaření 4,8 %
Pivo použité k utužení číra 4,7 %

Svou reakci očekávaně zveřejnil i oblíbený twitterový glosátor Jie. „Doplňuji nové sazby DPH u piva: Pivo natočené na Čapáku – 0 %, Pivo natočené v Sokolovně v Průhonicích – 0 %, Pivo natočené v jiné Sokolovně – 13,3 %, Pivo natočené hostinským, co mrká levým okem – 3,47449 %, Pivo natočené za úplňku – 5,11 %, Pivo natočené za slunovratu – 0,789 %,“ přidal si Jie. 

V komentářích u jeho statusu se poté objevil příspěvek, který přesně dokazuje, jakou hloupost Babišova oblíbená ministryně vymyslela. „Pokud pivo točí osoba s brýlemi, navyšuje se sazba o 0,3 %, pokud má více než tři dioptrie, o 0,4 %. Pokud ale matka této osoby brýle nenosí, ale má červenou šálu, navyšuje se za úplňku o 0,2 %, jinak o 0,28 %,“ napsal twitterový uživatel s nickem Løtsiah není antilopa.

Národ se zkrátka výmyslem na dvojí či trojí danění zlatavého moku baví. V praxi to ovšem moc k smíchu nebude. Nejenže hostinským přibude administrativa, ale také se budou muset potýkat s další vlnou zloby vůči nim. Pokud totiž pivo nezlevní, jak nabádal Andrej Babiš, budou před některými hosty neprávem za zloděje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]