Boxer z hnutí Slušní lidé vyhrožoval smrtí pražským politikům. Případ řeší policie

Eric Drooker

Boxer Zdeněk Pernica sdílel na svém facebookovém profilu fotografii, na které byl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, primátor Prahy Zdeněk Hřib a starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Napsal k ní: „Nevíte, kolik rublů je odměna? Přišel jsem kvůli koroně o peníze a potřebuju to nějak doskočit.“ Sdělením se zabývá policie.

Pernica, který patří do hnutí Slušní lidé, tím narážel na situaci, která kolem pražských politiků panuje kvůli odstranění sochy maršála Koněva. Hřib i Kolář mají policejní ochranu a podle Respektu do České republiky přicestoval ruský občan, který by starostu Prahy 6 mohl ohrozit na životě.

Právě novinář týdeníku Respekt Pernicův příspěvek sdílel na Twitteru s tím, že jde o explicitní výhrůžku, která by mohla zajímat policii. „Děkujeme za upozornění, policie už se případem zabývá,“ odpověděli policisté.

Pernica svá slova následně zlehčil. „Včera jsem semka dal tuhle fotku bez cenzury, normální člověk pochopí, že je to humor a satira, i když se mu to třeba nelíbí… Ale potom jsou různí sluníčkáři, divnolidi a lidi z Pirátské strany, kteří mi kvůli tomu vyhrožovali i trestním oznámením… Já vím, že těmto lidem není udavačství cizí, ale kde je ta jejich svoboda a demokracie? Oni mohou dělat stránky a koláže na různý politiky? Oni se mohou sázet, kdy umře pan prezident, mohou se smát VK mladšímu za jeho vzhled atd. atd… Ale nedej bože, že někdo udělá satiru, která se jim nehodí do krámu, to potom lítám po policii a mírumilovný slunka společně s piráty dovedou jen urážet a nenávidět… Ať si to každý přebere, jak chce… Děkuji,“ napsal na Facebook.

Hnutí Slušní lidé vzniklo v roce 2016 v Brně původně pod jménem HNUTÍ DOST. Ministerstvo vnitra hnutí ve své čtvrtletní zprávě o extremismu za druhé čtvrtletí 2017 zařadilo na seznam extremistických organizací. 26. května 2018 téměř dvacet členů a sympatizantů hnutí protestovalo proti uvedení kontroverzního divadelního představení chorvatského režiséra Olivera Frljiće Naše násilí, vaše násilí v Divadle Husa na provázku v rámci festivalu Divadelní svět. Pernica byl poté kandidátem hnutí na post primátora Brna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]