Božský Kája zapláče, dalšího Slavíka nezíská. Soutěž se nekoná, chybět nebude

Karel Gott (ČTK)

Karel Gott | FOTO: ČTK

Pořadatelé Českého slavíka se rozhodli, že si dají rok pauzu. Po skandálech, které anketu provázejí několik ročníků a vyvrcholily loni kvůli skupině Ortel, je třeba prý vymyslet nový způsob hlasování. Daleko lepší by však bylo, kdyby se celá slavná anketa odebrala do věčných lovišť. Zájem je o ni tristní a výsledky vzbuzují spíš údiv než očekávané nadšení.

Slavík by se už před lety mohl přejmenovat na Cenu pro Karla Gotta. V celé show, spojené s předáváním cen, jde stejně jen o to, jakou „vtipnou“ řeč si zase Božský Kája nachystá. Vše je jinak předem jasné a pouze sem tam nějaký skandál jako ten „ortelovský“ přiměje lidi, aby pár dní o anketě vzrušeně diskutovali.

Že se nejedná o výběr nejlepšího zpěváka, je jasné každému, kdo za poslední dobu Slavíka viděl. Doby, kdy lidé vystřihávali z časopisů anketní lístek a horlivě svému favoritovi posílali hlasy, jsou dávno pryč. Loňský ročník zajímal pouze 154.886 účastníků, kteří poslali svůj hlas. A to se dá předpokládat, že někteří nadšenci SMSkovali vícekrát, takže celkový počet hlasujících je ještě daleko menší.

Je tedy třeba něco podobného každý rok absolvovat? Jistě, jedná se o tradici a všichni zúčastnění se celý rok těšili, jak se hezky obléknou a ukážou se všem módním policiím. Ta hudební by však  některé oceněné musela okamžitě z výherní listiny vyškrtnout.

Pořadatelům se nelíbí, že v době, kdy bez sociálních sítí téměř žádný hudebník nemůže úspěšně existovat, se na nich lidé domlouvají, pro koho budou hlasovat. Fanoušek tak má být šikanován tím, že mu je upřeno projevit svůj názor veřejně, před velkým množstvím uživatelů například Facebooku a chtěli by, aby každý, kdo chce hlasovat tajně, vypsal svou SMS zprávu a pokud možno o tom ani nikomu neříkal.

To by ale měli pořadatelé také zakázat všem zpěvákům a kapelám, aby své fanoušky žádali o podporu. Vždyť tím také ovlivňují anketu, a to se nesmí v žádném případě stát. Nějak se však pozapomnělo třeba na kauzu z roku 2011, kdy se hojně řešilo, zda si Michal David „náhodou“ nekupuje hlasy. Sám hitmaker poté anketu na čas bojkotoval a tím se vše jaksi vyřešilo.

Smutný Karel Gott, který společně s Lucií Bílou další rok nestanou na prapodivném piedestalu, musí čekat, co pořadatelé Českého slavíka vymyslí pro další ročníky. Ty se totiž zřejmě opět odehrají. Dokud však bude celá šaráda vypadat jako v současnosti, stane se ještě větší fraškou, než je doteď.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]