Brabec je ideálním produktem ANO a Agrofertu. Babiš je pro něj ikonou

Andrej Babiš a jeho oblíbený ministr životního prostředí Richard Brabec (ČTK)

Andrej Babiš a jeho oblíbený ministr životního prostředí Richard Brabec | FOTO: ČTK

Ministr životního prostředí si posledních pár týdnů připisuje kladné body u svého šéfa z ANO i vlády, Andreje Babiše. Richard Brabec pochopil, že místo nejoblíbenějšího kolegy šéfa státní kasy není nijak mohutně obsazeno, a tak se snaží jej získat. Důkazem budiž i dnešní vystoupení v Otázkách Václava Moravce, které bylo přesně ve stylu Babiše nebo Faltýnka.

Doposud nevýrazný Brabec se v době vládní krize zřejmě rozhodl, že by chtěl zanechat viditelnější politickou stopu než jen projekt Dešťovka, a proto se v rychlosti postavil po bok svého stranického šéfa. Během většiny tiskových konferencí se tak stal stejně jako Jaroslav Faltýnek dokonalým kolovrátkem Babišových výroků o kampani, spojenectví Sobotky s Kalouskem nebo účelovce.

Nyní, v době, kdy je údajně vládní krize zažehnána, je Brabec na koni. Sice se nestal ministrem financí, jak navrhoval jeho idol Babiš, ale v podstatě mu to nemusí vadit. Rezort životního prostředí je totiž bezpochyby daleko klidnější území než péče o státní kasu.

Za svým šéfem stojí ministr poctivě i v době, kdy Babiš dočasně odchází z vlády. Stále je třeba opakovat, jak byl dokonalým a nejlepším minstrem financí všech dob, že jako vicepremiér stál za úspěšným protikorupčním bojem, jehož výsledkem byl odchod Kateřiny Valachové z MŠMT, nebo že Babiše v žádném případě nepojí jakýkoliv mocenský pakt k Miloši Zemanovi. Trubadúrem těchto deziluzí je právě Richard Brabec.

Těžko říct, zda má něco slíbeno, nebo je jedním z těch, kteří trpí jakousi „babišovskou slepotou“, která má za následek naprostou imunitu vůči všem nestandardním a podivným činům, které má Andrej Babiš na svědomí. Jedno je však jisté. Richard Brabec má místo v příští vládě téměř jisté. Změna by nastala pouze po neočekáváném výsledku voleb, který by hnutí ANO nedal moc šancí diktovat složení kabinetu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]