Brabec sliboval evidenci výpustí na řekách. Rok od Bečvy není dostupná

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) (ČTK)

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) | FOTO: ČTK

Ani rok od ekologické katastrofy na Bečvě stále neexistuje kompletní a snadno dostupný seznam výpustí do českých řek. Už loni jej přitom sliboval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Podle Radiožurnálu nemá přehled kanálů ani samotná Bečva.

V případě Bečvy se ukázalo, že některé výpusti do řeky nejsou ukázané. Podle ministra Brabce je to však nepochybně problém v celém Česku. „Ve spolupráci se správou povodí, vodoprávními úřady a našimi resortními složkami budeme taková zmapování připravovat,“ sliboval ministr životního prostředí loni v listopadu s tím, že vznikne celostátní seznam výpustí a začne se na něm pracovat hned.

Miloš Zeman s Vladimirem Putinem (ČTK)

Zatím ale žádný takový seznam ani avizované rodné listy výpustí Česko nemá, zjistil Radiožurnál. Všechny kanály nejsou podle něj doteď zmapované ani na řece Bečvě.

„Vedeme si evidence pouze takové, které jsou pro naše fungování užitečné. To vedeme prakticky na všech významných tocích. Nejde o žádnou evidenci, která bývá označována jako rodný list obsahující nějaké komplexní informace,“ prozradil mluvčí povodí Moravy Petr Chmelař. Pracovníci povodí podle něj ani nemůžou zjišťovat, odkud kanály ústící do řek vedou. Nemají totiž pravomoc vstupovat na cizí pozemky. 

Kompletní seznam by měl podle Brabce být hotový nejdříve za rok. V přehledu by měly být všechny výpusti, které vedou ze současných i bývalých průmyslových areálů. „U novely vodního zákona, kterou v horizontu týdnů předložíme vládě a sněmovně, budeme chtít, aby byl v nějaké vyhlášce a metodice rozšířen seznam na všechny,“ vysvětluje ministr, který předpokládá, že vznikne digitalizovaný seznam. Kdo přesně ho bude tvořit a jestli bude veřejný, není zatím jasné. 

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) způsobily kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články